-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۲۱, دوشنبه

لویه جرگه 2000 نفری درکابل برگزار می شود

درحالی که خبررسانی های داخل درافغانستان هنوز خاموش اند، اخبارمربوط به برگزاری احتمالی «لویه جرگه» درکابل ازکانال های ایرانی به برون درز کرده است. نمایندگی های خبری ایران درکابل می گویند که مقامات شهر کابل از آمادگی برای برگزاری "لویه جرگه" خبر دادند. به این ترتیب احتمال می رود که به زودی گلیم پارلمان جمع شود تا برای اجرای یک طرح جدید آمادگی گرفته شود. بربنیاد این خبر والی، رئیس "شورای ولایتی" و فرمانده پلیس ولایت کابل امروز در کنفرانسی مطبوعاتی مشترک اعلام کردند که ولایت کابل آماده برگزاری لویه جرگه است.
"احمدالله علیزی" والی کابل تصریح کرد: بر اساس فرمان حامد کرزی 43 نفر به نمایندگی از مردم ولایت کابل باید در لویه جرگه شرکت کنند که این تعداد از شورای ولایتی، مناطق مختلف شهری و فرمانداری‏های کابل به ستاد برگزاری لویه جرگه معرفی شده‏اند.
همچنان "ایوب سالنگی" فرمانده پلیس ولایت کابل، تأکید کرد که نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت جرگه آمادگی کامل دارند.
فرمانده پلیس کابل افزود: پلیس کابل برنامه‏ریزی دقیقی برای تأمین امنیت جرگه دارد اما باید در این راستا تلاش‏های همگانی صورت گیرد.
لویه جرگه سنتی قرار است با حضور 2000 نماینده از مردم افغانستان در آینده ای نزدیک برگزار شود و در این نشست سنتی، روابط افغانستان و آمریکا به بحث و بررسی گرفته شود.
در همین حال مقامات وزارت خارجه افغانستان از پیشرفت در مذاکرات کابل – واشنگتن خبر می‌دهند.
پیشتر مقامات کابل با اظهار نارضایتی از عدم پذیرش شرط‌های افغانستان توسط مقامات آمریکایی، از روند مذاکرات اظهار نارضاتی کردند اما پس از سفر مشاور امنیت ملی حامد کرزی به واشنگتن و مذاکرات 2 روزه وی با همتای آمریکایی خود، اکنون 2 طرف از پیشرفت مذاکرات اظهار رضایت می‌کنند.