-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۱۸, جمعه

ترکیه به جای ایران درمیدان رهبری خاور میانه ظاهرمی شود

رویارویی ترکیه واسرائیل سخت تر شده است.
نخست وزیر ترکیه گفت ما کشتی های جنگی خود را درحوزه شرق دریای مدیترانه داخل می کنیم. وی گفت کشتی های کمک رسانی به فلسطینیان درنوار غزه ازین پس با کشتی جنگی ترکیه راهی منطقه می شوند. این جدی ترین اقدام ترکیه در دفاع از فلسطینی هاست.
مقام های ترکیه از اینکه اسراییل حاضر نشده است در ارتباط با حمله کماندوهای ارتش این کشور به کشتی حامل کمک های بشر دوستانه ترکیه برای نوار غزه رسما عذرخواهی کند، ابراز ناخرسندی کرده اند.
در جریان این حمله که در ماه جون سال گذشته صورت گرفت ۹ نفر از فعالان ترک کشته شدند.
نخست وزیر ترکیه در سخنان اخیر خود تاکید کرده که از این پس اجازه نخواهد داد حادثه ای مشابه آنچه که سال گذشته رخ داد تکرار شود.
در پی این حمله، ترکیه ضمن اخراج سفیر اسراییل روابط دیپلماتیک خود را با این کشور کاهش داد، و تمامی توافق های نظامی خود با اسراییل را لغو کرد.
نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از این مصاحبه گفته است ترکیه گام هایی را برای جلوگیری از استفاده یک جانبه اسراییل از منابع طبیعی شرق دریای مدیترانه برداشته است.
به نظر می رسد اشاره این سخنان آقای اردوغان به برنامه های دولت اسراییل برای بهره برداری از منابع گازی در بخش هایی از دریای مدیترانه باشد که همزمان لبنان نیز در مورد آن ها ادعای مالکیت دارد.
ییگال پالمور، سخنگوی وزارت امور خارجه اسراییل در پی پخش این سخنان از شبکه الجزیره گفت: "بهتر است در مورد این سخنان اظهار نظری نکنیم".
ترکیه نیز در واکنش به این گزارش اعلام کرد که موضوع قانونی بودن محاصره غزه را در دیوان داوری بین المللی پیگیری خواهد کرد.
نخست وزیراسرائیل در واکنش به اظهارات مقامات ترکیه گفت سیاست اسرائیل درمورد ماجرای کشتی «ماوی مرمره» درست بوده است. نتانیاهو گفت سازمان حماس عامل تیرگی روابط ترکیه با اسرائیل است. وی گفت اسرائیل بازهم از کوماندوهای خود برای مقابله با نزدیک شدن کشتی ها درآب های غزه استفاده خواهد کرد.