-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۱۹, شنبه

رد پای ایران در ترور یک روزنامه نگار عراقی


ترور هادی المهدی روزنامه نگار و نمایشنامه نویس عراقی، سوال هایی جدی در محافل روزنامه نگاران عراق در خصوص نقش ایران و مزدورانش در از میان برداشتن خبرنگاران مخالف با روند سیاسی جاری در عراق مطرح کرد. 
المهدی پنجشنبه 9-9-2011 به وسیله هفت تیر مجهز به صدا خفه کن در منزلش ترور شد. یک خبرنگار مطلع، جمهوری اسلامی ایران و ایادی آن را متهم به دست داشتن در این جنایت کرد. 
این خبرنگار گفت که المهدی از برجسته ترین لیدرهای تظاهراتی بود که با درخواست پایان روند سیاسی حاکم بر عراق برگزار می شود و در روز حادثه تهدید به مرگ شده بود. 
برخی فعالان عراقی در "فیس بوک" دولت عراق و گروه های تندروی هوادار ایران را مسئول ترور این روزنامه نگار عراقی دانستند. 
بنا بر اخبار رسیده به "العربیه" دوربین های مداربسته ای که در منطقه محل وقوع حادثه نصب شده بود، در زمان عملیات ترور از کار افتادند و تیم مجری تررو به آسانی وارد آپارتمان المهدی شد و او را کشت. 
المهدی یکی از برجسته ترین سازماندهان تظاهراتی است که از روز 25 فوریه در عراق آغاز شده است . این تظاهرات با خواست تغییر دولت به دلیل ناتوانی در مبارزه با فساد برگزار می شد. 
بامداد جمعه پیکر المهدی که پلیس عراق آن را در آپارتمانش در منطقه الکراده بغداد یافتند تشییع شد. 
پیشتر المهدی توسط نیروهای امنیتی پس از تظاهرات بازداشت شده بود و نیروهای امنیتی را به ضرب و شتم او و دیگر بازداشت شدگان متهم کرده و در این باره شکایتی تسلیم مقام های قضایی کرده بود. او در این شکایت از فرمانده عالی نیروهای مسلح نام برده بود. 
المهدی در آخرین پیام خود که بر روی صفحه شخصی اش در فیس بوک نوشته، از مردم دعوت کرده بود که در تظاهرات جمعه شرکت کنند. تظاهراتی که در پی شکست دولت عراق در جامه عمل پوشاندن به وعده هایش قرار بر برگزایش گذاشته شد. نوری مالکی نخست وزیر عراق خواستار مهلت 100 روزه ای برای اجرای اصلاحات شده بود. 
یک خبرنگار برجسته عراقی ترور المهدی را به تهدیدهای مشابهی که خود او از سوی شخصیت های عراقی که با ایران همکاری می کنند در معرض آن ها قرار می گیرد، مرتبط دانست. او خاطرنشان کرد که از گروهی با نام "انصار الولایه" تهدیدی مبنی بر کشتنش دریافت کرده است. او گفت که این گروه خواستار آن شدند که دست از انتقاد سیاست های ایران در سرکوب معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری ژوئن 2009 بردارد. اما او در مقابل این تهدیدها تسلیم نشد و به ساخت برنامه های خود در مصاحبه با شخصیت های برجسته ایرانی ادامه داد.
درهمین زمینه یک خبرنگار برحسته لبنانی نزدیک به حزب الله به "العربیه" گفت که ایران از دولت عراق حمایت می کند. این خبرنگار خاطرنشان کرد که مسئولان ایرانی به امیر قطر که در روزهای پیش به تهران سفر کرده بود گفتند که عراق، لبنان و سوریه خط قرمز است و در مقابل هر اقدامی که می تواند نفوذشان را در این سه کشور بکاهد خواهند ایستاد.