-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۲۰, یکشنبه

نمایندۀ ویژه حکمتیار وارد کابل شد.


خبرگزاری رسمی دولت ایران گزارش داد: هیئت بلند پایه‌ای از "حزب اسلامی حکمتیار" به سرپرستی "قطب الدین هلال" وارد کابل شده و مذاکراتی در مورد حضور گلبدین حکمتیار در دولت افغانستان را آغاز کرده است.
هدف ازین سفر تلاش حزب اسلامی برای حضور حکمتیار در دولت افغانستان خوانده شده است. خبرگزاری فارس به نقل ازاحمدسعیدی ازناظران سیاسی درکابل نوشته است:
حزب اسلامی در حال حاضر از نفوذ همه جانبه در دولت افغانستان برخوردار است و افراد حزب اسلامی در درون دولت افغانستان سعی می‏کنند تا زمینه حضور حکمتیار را نیز فراهم کنند.
حضور حکمتیار در دولت افغانستان منوط به موافقت آمریکا است
این کارشناس افغان خاطر نشان کرد: اگر آمریکایی‏ها با حضور حکمتیار در دولت افغانستان موافقت کنند، گفت‏وگوهای هیئت حزب اسلامی با دولت افغانستان به نتیجه خواهد رسید؛‌ اما در صورت مخالفت آمریکا، این مذاکرات شکست خواهد خورد.
سعیدی با بیان این ‏که سیاست‏ها بر اساس منافع استوار است گفت: اگر آمریکایی‏ها احساس کنند که حکمتیار مانند سابق مهره آنان است و بدون مشورت گام‏ برنمی‏دارد، مشکلی وجود نخواهد داشت و حکمتیار در دولت افغانستان شریک خواهد شد در غیر آن صورت حکمتیار شانسی برای حضور در دولت افغانستان نخواهد داشت.
"
عبدالجبار شولگری" مسئول دفتر یک شاخه از حزب اسلامی در کابل نیز ورود این هیئت به کابل را تأیید کرد و اظهار داشت: این هیئت در مرحله اول روز گذشته با شورای عالی صلح ملاقات کرد 
حزب اسلامی حکمتیار به گونه مستقل در کنفرانس "بن دوم" حضور نمییابد
این کارشناس افغان تصریح کرد: پیش از این دولت افغانستان اعلام کرده بود که هر جناح و گروهی که قانون اساسی افغانستان را بپذیرد و سلاح خود را به زمین بگذارد، می‏تواند تحت رهبری دولت افغانستان، در کنفرانس بن‏ دوم شرکت کند.
به گفته سعیدی، اگر جناح یا فردی بخواهد به عنوان اپوزیسیون و به گونه مستقل در این کنفرانس شرکت کند، در این کنفرانس راه پیدا نخواهد کرد.
در همین حال بی بی سی نیز خبر داده است که نمایندگان حزب اسلامی مذاکراتی را با مقامات انگلیسی در لندن انجام داده اند.
سال گذشته نیز نمایندگان حزب اسلامی مذاکراتی را با دولت افغانستان انجام دادند که به نظر می‌رسد به نتیجه ای نرسید.