-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۲۰, یکشنبه

مقام‌های امریکایی: طالبان با القاعده ارتباط نزدیک دارند

همزمان با فرارسیدن دهمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر در امریکا، مقام‌های این کشور در کابل می‌گویند که گروه طالبان با شبکه‌ی تروریستی القاعده ایتلاف کرده اما این ایتلاف دیگر جای پایی در  افغانستان نخواهد داشت.
جمیز کنینگهم معاون اول و دیوید پرس معاون دوم سفیر امریکا در کابل، روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کردند که ایالات متحده تا از بین بردن کامل تهدیدهای تروریستی آماده است. این مقام‌ها، حملات یازدهم سپتامبر را حمله به تمام ارزش‌های انسانی توسط القاعده توصیف کرده تاکید نمودند که عاملان این حملات به دادگاه کشانیده خواهند شد.
مقام‌های سفارت امریکا در کابل، تنها گذاشتن افغانستان پس از خروج نیروهای شوروی سابق از این کشور را یک اشتباه بزرگ توصیف کرده می‌گویند که حملات یازدهم سپتامبر نتایج این اشتباه بوده است. دیوید پرس معاون دوم سفیر امریکا در کابل در این مورد می‌گوید: «در سال‌های 1990 امریکا اشتباه کرد که افغانستان را تنها گذاشت و نتایج این اشتباه را هم دیدیم که حملات یازدهم سپتامبر بود. ما تعهد کرده‌ایم که دیگر این اشتباه را نکنیم.»
آقای پرس تاکید کرد که هردو کشور افغانستان و امریکا قربانی حملات القاعده و طالبان هستند و این دوکشور باید خود را مطمین سازند که این شبکه‌ها دیگر نمی‌توانند در افغانستان فعالیت کنند. دیوید پرس گفت: «در اینجا (میان القاعده و طالبان) یک ارتباط است و افغانستان و امریکا، هردو قربانی حملات القاعده و طالبان هستند و این‌ها (طالبان و القاعده) ایتلاف دارند. ما باید اطمینان حاصل نماییم که باز این ایتلاف هیچ‌وقت در افغانستان برای خود جای پایی نیابد.»

مقام‌های سفارت امریکا در کابل تاکید کردند که گروه طالبان در ارتباط نزدیک با القاعده قرار دارد و اعضای این گروه می‌خواهند «شانه به شانه» با اعضای القاعده به مبارزات مسلحانه خود در افغانستان ادامه بدهند.
مقام‌های سفارت امریکا در کابل تاکید کردند که با کشته شدن اسامه بن‌لادن رهبر شبکه تروریستی القاعده در پاکستان، تهدیدهای القاعده کاملا از بین نرفته و ایالات متحده مصمم است تا از بین رفتن کامل این تهدیدها، به مبارزات خود ادامه بدهد.
گرچند پس از آغاز حملات کشورهای عضو ناتو به رهبری ایالات متحده امریکا علیه طالبان و القاعده در افغانستان، انتظار می‌رفت که جنگ در کشور بزودی خاتمه یابد، اما اکنون مقام‌های امریکایی می‌گویند که دخالت برخی از کشورهای همسایه در افغانستان باعث شده است تا این جنگ طولانی شود. جمیز کنینگهم معاون اول سفیر ایالات متحده در کابل می‌گوید وجود مبارزه برای از بین بردن پناهگاه‌های ترویستان در بیرون از مرزهای افغانستان، اقدامات کشورهای همسایه را نیز می‌طلبد که در این راستا نیز ایالات متحده امریکا از راه‌های مختلف با این کشورها در تماس است.