-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ مهر ۷, پنجشنبه

شلیک توپ چاشت درکابل

به یاددارم که دردوران کودکی وقتی صدای توپ چاشت ازکوه گذرگاه بلند می شد، تکان می خوردم ونا خود آگاه احساس گرسنگی می کردم. بزرگان خانواده حکایت می کردند که توپ غول پیکر چاشت درزمان امیرحبیب الله خان به واسطه یک فیل بزرگ موسوم به «فتح بهادر» به گردنۀ کوه گذرگاه انتقال داده شده بود. پسران خاله ام قصه می کردند که توپ زن چاشت یک پیرمرد است که هر روز ساعت یازده ونیم با یک پشتاره باروت وپارچه های کهنه ظاهرمی شد و با جاگذاری باروت وتکه های فرسوده، تا ساعت 12 توپ را برای شلیک آماده می کرد. وقتی توپ شلیک می شد، از قله پایین می رفت.
شهرداری کابل بعد از ده‌ها سال در تلاش برای احیاء فرهنگ اعلام رسیدن زمان ظهر به روش سنتی شلیک توپ برای مردم ساکن در پایتخت افغانستان است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، شهرداری کابل روز گذشته در "دومین سمینار میلاد کابل" به دامنه کوه "گذرگاه" که به "تپه توپ" مشهور است، همزمان با رسیدن ظهر یک گلوله توپ شلیک کرد.

35 سال پیش زمانی که دسترسی به ساعت در افغانستان محدود بود، در روزهای عادی برای اعلام اوقات شرعی، ماه‏ رمضان برای اعلام اذان صبح و همچنین برای اعلام رسمی روزهای عید در کابل توپ شلیک می‏شد.

اما از 3 دهه گذشته این فرهنگ در کابل و سایر شهرهای افغانستان به دست فراموشی سپرده شده است.

به گفته ساکنان شهر کابل، در زمان‌های دور فقط  2 ساعت بزرگ در کابل وجود داشت، یکی در کاخ ریاست جمهوری و دیگری در منطقه "پل محمود خان" این ساعت‌ها از فاصله دور قابل مشاهده بودند، اما بدلیل دور بودن برخی محله‌ها از این مناطق تعداد زیادی از ساکنان کابل از زمان دقیق اطلاعی نداشتند.

مسئولان شهرداری کابل در گفت
وگو با خبرنگاران اعلام کردند: برخلاف گذشته در حال حاضر در اطراف کوههای کابل منازل مسکونی ساخته شده است و شهرداری در تلاش است، برای شلیک توپ منطقه مناسبی پیدا کند تا بتواند این سنت دیرینه را احیا کند.

"عبدالاحد عباسی" رئیس اداره آثار تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان گفت: در گذشته در کنار اعلام ظهر و شب، مأموران دولت
های گذشته زمانی که قصد داشتند، مجرمان را اعدام کنند با شلیک توپ او را از بین می‏بردند.

گفته می
شود، این توپ قدیمی در کارخانه اسلحه سازی کابل در دوران حاکمیت "امیرشیرعلی خان" که به حدود 150 سال قبل بر می‌گردد، ساخته شده است.

روز گذشته "دومین سمینار علمی، تحقیقی کابل" به میزبانی معاونت فرهنگی شهرداری کابل با هدف بررسی و تحقیق گذشته تاریخی، احیای تمدن و فرهنگ‌های تاریخی این شهر باستانی در پایخت افغانستان برگزارشد.