-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۲۲, سه‌شنبه

تاکید بردشمن مشترک درسند پیمان استراتیژیک واشنگتن- کابل

وحید مژده" در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، اظهار داشت: داشتن موضع مشترک در برابر دشمنان یکدیگر از مفاد اعلامیه استراتژیک است.
این کارشناس افغان اذعان کرد: در این اعلامیه برخی از مسائل مانند این که آمریکا و افغانستان تعهد می‏کنند که در برابر دشمنان یکدیگر موضع مشترک داشته باشند، وجود دارد. 
به گفته وی، یکی از مفاد این اعلامیه این است که "دشمن آمریکا دشمن افغانستان است و دشمن افغانستان، دشمن آمریکا است".
وی در تفسیر این بند از اعلامیه استراتژیک کابل واشنگتن گفت: در صورتی که دشمنان آمریکا دست به هیچ اقدامی علیه افغانستان نزده باشند اما آمریکا تشخیص دهد که  این کشور دشمن او است، در آن صورت آمریکایی‏ها به افغانستان خواهند گفت که باید پایگاه‏هایی در اختیار ما قرار دهید تا از آن استفاده کنیم.
 
هراس از تفسیر چندگانه واژه‏ها در سند استراتژیک و بار معنایی حقوقی آن
 
این کارشناس سیاسی افغان یادآور شد" بر اساس قوانین بین المللی، قرداد میان کشورها به زبان بومی و زبان انگلیسی امضا می‏شوند و در متن قرارداد نوشته می‏شود که در صورت اختلاف نظر روی تفسیر برخی از مفاد، متن انگلیسی دارای اعتبار است.
مژده اضافه کرد: وقتی در این سند یک واژه به مفهوم خاص استفاده می‏شود و دارای معانی مختلف باشد، زمانی‏ که اختلافی در تفسیر آن بوجود آمد، طرف مورد دعوا معنای مورد نظر خود را ارائه می‏کند.
وی افزود: به این لحاظ امضای پیمان یا بحث روی سند آن از توانایی "رنگین دادفر اسپنتا" مشاور امنیت ملی حامد کرزی خارج است و باید به افراد متخصص سپرده شود.
به گفته‏ این کارشناس افغان، مفاهیم حقوقی این سند از حوزه تخصص اسپنتا خارج است، زیرا وی زبان انگلیسی را به صورت درست نمی‏داند.
وی با اشاره به این که هر چند متن پیمان تا هنوز به طور رسمی از سوی دولت افغانستان و آمریکا منتشر نشده اما برخی از مفاد آن که به بیرون نفوذ کرده است، نشان می‌دهد تعارفات دیپلماتیک در آن بسیار است؛ به عنوان مثال این که آمریکا تلاش خواهد کرد تا نهادهای دولتی و فرهنگی افغانستان رشد کنند.
 
اهداف هیئت "حزب اسلامی حکمتیار" از سفر به کابل 
 
وحیدالله مژده درصحبت با خبرگزاری فارس گفته است: حضور نمایندگان حزب اسلامی حکمتیار در کابل با هدف شرکت در کنفرانس بن دوم به صورت مستقل، باعث ایجاد نگرانی برای کرزی شده است.
این کارشناس افغان گفت: آمریکا تلاش می‌کند زمینه ای برای حضور دیگر گروه‌های افغان در کنفرانس بن دوم ایجاد کند و هدف از آن این است که دولت افغانستان را فاسد و فاقد صلاحیت نشان دهد.
مژده افزود: این مسئله باعث جلب توجه جامعه جهانی به طرحی نو می‌شود و به این ترتیب دولت افغانستان ادامه حمایت‏های جهانی را از دست خواهد داد.
 
هدف آمریکا استفاده ابزاری از حزب اسلامی برای ایجاد فشار بر کرزی است
 
به نظر مژده، هدف آمریکا از حمایت حزب اسلامی و حضور این گروه به صورت مستقل در کنفرانس بن دوم، افزایش فشار بر کرزی است.
این کارشناس افغان معتقد است: آمریکا با این اقدام تلاش می‌کند تا کرزی هر چه زودتر قرارداد استراتژیک را امضا کند در حالی که تمام این موارد مخالف با خواسته دولت افغانستان است.
وی خاطر نشان کرد: رئیس جمهور افغانستان با اعتقاد بر این که در کنفرانس بن دوم تحولی علیه وی اتفاق خواهد افتاد، تلاش می‌کند که از قرارداد استراتژیک به عنوان اهرم فشاری در مقابل آمریکا استفاده کند.
این کارشناس سیاسی افغان ادامه داد: اگر آمریکایی‏ها تضمین  کنند که کاری را خلاف میل کرزی در کنفرانس بن دوم انجام نخواهند داد، لویه جرگه سنتی پیش از این کنفرانس برگزار خواهد شد.
قرارداد استراتژیک شمشیر برهنه کرزی در مقابل آمریکا
مژده کنفرانس بن دوم را نقطه عطفی در سرنوشت افغانستان دانست و افزود: آمریکایی‏ها نگاه انتقادی بر گذشته خواهند انداخت، این نگاه اگر تحلیلی باشد به این معنا است که افغانستان دولت‏‌داری ضعیفی داشته که نباید ادامه پیدا کند.
به گفته وی، این مسئله باعث ترس کرزی شده و وی می‏خواهد از قرارداد استژیک به عنوان یک شمشیر برهنه استفاده کند و آن را در دست داشته باشد تا آمریکا خلاف میلش عمل نکند.
مژده افزود: برخی گزارش‏ها حاکی از آن است که اسپنتا در سفر اخیر خود به آمریکا مذاکراتی در مورد پایگاه‏های  دائمی آمریکا در افغانستان داشته است، اگر بحث پایگاه‏ها مطرح نباشد، این  اعلامیه به چه معنی می‏تواند باشد.
این کارشناس  مسائل سیاسی علاوه کرد: با توجه به حضور نظامی آمریکا در افغانستان پس از 2014، سربازان  این کشور نیازمند پایگاه هستند پس پایگاه بخشی از قرارداد استراتژیک است.
آمریکا شکست خورده و طالبان پیروز نشده است
مژده در مورد اظهارات سخنگوی شبه نظامیان طالبان که گفته بود آمریکایی‏ها شکست خورده‏اند، افزود: تبلیغات از ویژگی‏های هر جنگی است و آمریکایی‏ها در یک سال اخیر شکست طالبان را پیش‏بینی می‏کردند اما امروز به طور عملی حضور سنگین طالبان حتی در شش کیلومتری کابل احساس می‏شود.
وی معتقد است،  آمریکا در حالی در افغانستان شکست خورده که شبه نظامیان طالبان نیز پیروز نشده‏اند.
این کارشناس افغان تصریح کرد: افغان‏ها می‏دانند که چگونه امپراتوری‏ها را شکست دهند زیرا آنان این تجربه را دارند.