-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۱۹, شنبه

تونی بلر: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است


نخست وزیر پیشین بریتانیا، تونی بلر، در گفتگو با روزنامه‌ی تایمز ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان معرفی می‌کند. بلر معتقد است سرنگونی حکومت‌های جمهوری اسلامی و سوریه نقش مهمی در ثبات و آرامش منطقه خواهد داشت.

"
تهران مسئول بی‌ثباتی عراق و افغانستان"

برخلاف انتظار ایالات متحده، بریتانیا و متحدان غربی آنها، با سرنگونی صدام حسین و کنار گذاشتن طالبان از قدرت اقدام‌های تروریستی در عراق و افغانستان خاتمه نیافته و آرامش بر منطقه حاکم نشده است. تونی بلر می‌گوید ائتلاف غرب امیدوار بود که حضور نظامی‌اش در منطقه کوتاه باشد و در کمترین زمان ممکن به برقراری صلح و از میان بردن تروریسم منجر شود.

نخست‌وزیر پیشین بریتانیا معتقد است مسئول ادامه‌ی خشونت‌ها در عراق و افغانستان جمهوری اسلامی ایران است. بلر تهران را متهم می‌کند با حمایت از شورشیان و شبه‌نظامیان این دو کشور قصد دارد خاتمه‌ی بحران را به تعویق بیندازد. او در گفتگو با روزنامه تایمز خاطر نشان می‌کند، سقوط حکومت جمهوری اسلامی تاثیر بسزایی در ثبات کل منطقه خاورمیانه خواهد داشت.

امکان اقدام نظامی علیه ایران

بلر معتقد است یکی دیگر از پیش‌شرط‌های برقراری آرامش در منطقه پایان گرفتن دوران حکومت بشار اسد در سوریه است که از شش ماه پیش معترضان را در این کشور با خشونت هرچه تمام سرکوب می‌کند. نخست وزیر پیشین بریتانیا ضمن ابراز بی‌اعتمادی به وعده‌های اسد در مورد انجام اصلاحات سیاسی در سوریه، تاکید می‌کند او آمادگی انجام تغییرات واقعی را ندارد و به همین علت موقعیتش قابل دفاع نیست.
بلر در بخش دیگری از گفتگو با تایمز به برنامه‌های مناقشه‌برانگیز هسته‌ای ایران اشاره می‌کند و می‌گوید، اگر تهران به رغم تحریم‌های بین‌المللی همچنان در پی دست‌یابی به سلاح هسته‌ای باشد کشورهای غربی باید آماده باشند از گزینه‌ی عملیات نظامی علیه این کشور نیز استفاده کنند.