-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ شهریور ۱۹, شنبه

پیش بینی دکترسپنتا چیزی بیش ازپیش بینی است؟مشاور امنیت ملی افغانستان دیروز پیش بینی کرد که ایالات متحده امریکا و افغانستان به زودی پیمانی را در باره استفاده از خاک افغانستان در تلاش های مبارزه با تروریزم و تعهدات امریکا در برابر دیموکراسی نو پا افغانستان به امضا خواهند رسانید.
بر اساس گزارش آژانس خبری اسوشیتد پرس هر دو طرف هنوز هم دو طرف درباره شرایط پس از خروج قوای حربی امریکا از افغانستان اختلاف نظر دارند.
رنگین دادفر سپنتا مشاور امنیت ملی درباره کنترل زندان ها  رهبری عملیات جنگی به توافق نزدیک شده اند.
البته این چیزی است که ازقبل روی آن کدام منازعه جدی وجود نداشت.
سپنتا روز جمعه در پایان گفتگو با مقامات امریکایی گفت، افغانستان هرگز اجازه نخواهد داد که از خاک آن کشور علیه همسایه گانش و یا کدام کشور سوم استفاده شود. این بخش سخنان سپنتا را هیچ چیزی نمی تواند ضمانت کند.  یک مقام نظامی امریکا گفته است اختلاف بزرگ در این است که توافق میان دو طرف حیثیت یک پیمان را داشته باشد یا امضای یک سند باشد.
وی گفته است امریکا تاکید می ورزد که با افغانستان یک سند همکاری ها را با افغانستان به امضا برساند که ضمانت های اجرایی نداشته باشد اما افغانستان خواهان عقد پیمانیست با تضمین های اجرایی.
این مقام امریکایی که از او نام گرفته نشده گفته است، افغانستان همچنین خواهان تضمین کمک های نظامی و انکشافی امریکا است اما امریکایی ها گفته اند در حال حاضر که خودشان با مشکلات شدید بودجوی روبرو اند و تعین مقدار معین کمک برای شان دشوار خواهد بود.
تحلیل این مسأله را درمقالۀ «  دکتر سپنتا دست خالی برمی گردد.» درفهرست حاشیه راست وبلاگ دریافت کنید.