-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ مهر ۲۶, سه‌شنبه

امروز این طورگفتند، فردا برعکس قضیه را می گویند


نیویورک تایمزادعا می کند:

با وجود افزایش شدید قتل و ترور و تلفات غیر نظامیان در افغانستان، مقامات ناتو روز شنبه گفتند که قدرت نظامی شورشیان طالب را عقب زده اند و از مدت چندین سال به اینسو برای نخستین بار میزان حملات آنها کاهش یافته است. اما بارها ثابت شده است که امروز اگر این طورگفتند، فردا برعکس قضیه را می گویند. مردم افغانستان کلافه شده اند.

روزنامه می نویسد که این ارزیابی یکی از خوشبینانه ترین ارزیابی های مقامات ارشد ناتو در باره جنگ افغانستان می باشد ولی مقامات دولت افغانستان و سازمان های بین المللی به شمول ملل متحد نسبتاً کمتر خوشبین هستند.

نیویارک تایمز درادامه می نویسد:

در حالی که نیروهای امریکایی برای خروج از افغانستان آمادگی می گیرند پایداری پیشرفت و پیروزی های که ناتو آنرا ادعا می کند مورد سوال قرار می گیرد.

نیویارک تایمز می افزاید که مقامات ناتو در اظهارات قبلی خود به دنبال اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان می گفتند که پیشروی طالبان را متوقف ساخته اند، مثلاً جنرال دیوید پیتریوس درماه مارچ گذشته که آن زمان قوماندان قوای امریکایی و ناتو در افغانستان بود گفت که پیشروی طالبان در برخی مناطق متوقف ساخته شده و در مناطق دیگر عقب زده شده است.

ولی یک مقام ناتو که نه خواست اسمش ذکر شود روز شنبه گفت که جنبش و تحرک طالبان عقب زده شده است.

این مقام ناتو افزود که حملات طالبان در سه ماه اخیر نسبت به عین مدت سال گذشته 26 فیصد کاهش یافته است.