-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ مهر ۳۰, شنبه

جنرال دوستم تهدید به استعفا کرد

حزب "جنبش اسلامی افغانستان" به رهبری جنرال عبدالرشید دوستم از رئیس جمهور کرزی  خواست تا نسبت به تعهدات خود با جنبش ملی پایبند باشد.

این حزب با انتشار اطلاعیه‏ای اعلام کرد: رئیس جمهور افغانستان نسبت به تعهدات خود در ارتباط به انتصاب افراد وابسته به این حزب به سمت‌های کلیدی دولتی، عمل نکرده است.

در این اطلاعیه آمده است: اگر دولتمردان افغان به وعده‏های خود عمل نکنند، رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان از سمت خود استعفا می‌دهد و در کنار مردم به دفاع از آرمان های آنان خواهد ایستاد.

این اطلاعیه در جمع صدها تن از هواداران حزب جنبش در شمال افغانستان و در حالی که از تلویزیون "آینه" وابسته به ژنرال دوستم بصورت مستقیم پخش می‌شد، خوانده شد.

دوستم هم اکنون سمت تشریفاتی رئیس ارکان سرفرماندهی نیروهای مسلح افغانستان را به عهده دارد.

دادستان‌کل افغانستان 3 سال پیش، وظیفه جنرال دوستم را به خاطر درگیری او با رئیس شورای ترک‌تباران افغانستان چندین‌ماه به حالت تعلیق درآورد.

رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان، از جمله اعضای مهم ائتلافی بود که در پیروزی حامد کرزی در انتخابات دور دوم ریاست جمهوری افغانستان نقش مهمی داشت.

بر اساس برخی گزارش‌ها، حامد کرزی پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388، به "محمد محقق" رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و ژنرال دوستم وعده واگذاری چندین پست کلیدی را داده بود اما این 2 تن ادعا دارند که دولت تاکنون به این وعده خود عمل نکرده است.