-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آبان ۲, دوشنبه

پاکستان: اگربا طالب مذاکره می کنید، عملیات نظامی نکنید

یک مقام ارشد اطلاعاتی و نظامی پاکستان در اسلام‌آباد، گفت: پاکستان در طول سفر هیلاری کلینتون به اسلام‌آباد، پیام شفافی به وی داد و اعلام کرد: شما نباید به اجبار ما را در مسیری قرار دهید که خودتان تمایلی به قرار گرفتن در آن ندارید.

این مقام ارشد اطلاعاتی که نخواست نامش فاش شود، گفت: پاکستان به آنان اعلام کرد که اگر با طالبان در افغانستان مذاکره می‌کنید، به جای فشار آوردن بر ما برای انجام عملیات نظامی، اطلاعات خود را در اختیار ما قرار دهید.

وی همچنین با اشاره به این که مقامات عالی‌رتبه پاکستانی ملاحظات خود درباره اظهارات مقامات آمریکایی بر ضد پاکستان را با کلینتون در میان گذاشتند، گفت: وزیر امور خارجه آمریکا پذیرفت که این اظهارات مناسب نبوده است.

این منبع آگاه افزود: در طول دیدار کلینتون با مقامات ارشد کشوری، لشکری و اطلاعاتی پاکستان، مقامات پاکستانی مراتب اعتراض خود را به بیانات ضد پاکستانی کلینتون در کابل و اظهارات برخی دیگر از مقامات در واشنگتن ابراز داشت.

این منبع با اشاره به طرح صلح ارائه شده از سوی کلینتون، افزود: پاکستان به طور شفاف بیان کرد که تنها می‌تواند روند مذاکرات را تسهیل کرده و نمی‌تواند هیچ ضمانتی برای موفقیت این مذاکرات ارائه کند.

وی گفت که پاکستان ضمن اعلام این که می‌تواند برای شرکت طالبان و گروه حقانی در مذاکرات صلح تأثیرگذار باشد تأکید کرده است که کنترلی بر این گروه‌ها نداشته و آنان مردم پاکستان به شمار نمی‌روند.

این مقام اطلاعاتی پاکستان به نقل از مقامات شرکت کننده در دیدار با هیئت آمریکایی، گفت: ابزارهای سیاسی و استراتژِی نظامی باید بخشی از این سیاست باشد. 

وی افزود: دستیابی به صلح باید از طریق ابزارهای سیاسی محقق شود و تنها در صورت بروز مشکل در این مسیر باید از ابزارهای نظامی استفاده کرد.

این منبع گفت: پاکستان و آمریکا تنها روی ایده صلح توافق کردند و قرار شد مسائل عملیاتی توسط 2 طرف مورد بررسی قرار گرفته و موضوع اجرای این نظریه نیز طی روزهای آتی از سوی مقامات 2 کشور مورد بحث قرار گیرد.

وی در این سفر کوشید تا مقامات پاکستان را متقاعد کند تا کشورش را در طرح به اصطلاح مبارزه با تروریسم همراهی کنند اما واکنش‌های رسمی و غیررسمی از داخل پاکستان نشان داد که آمریکا در قبال خواسته خود هزینه آن را به اسلام‌آباد پرداخت نکرده  و نتوانست همیاری پاکستانی ها را جلب کند.