-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آبان ۹, دوشنبه

عملیات نظامی ناتو درسوریه نزدیک است

روزنامۀ کویتی القبس به نقل از منابع بسیار آگاه نوشت که نمایندگان اتحادیه عرب بی پرده به رهبران دمشق گفته اند که اگر تلاش میانجیگرانۀ اتحادیه عرب برای پایان دادن به بحران سوریه به نتیجه نرسد مداخلۀ نظامی در این کشور اجتناب ناپذیر خواهد بود. 
ساعاتی پیش از ملاقات رهبران سوریه و نمایندگان اتحادیه عرب، بشار اسد در مصاحبه ای با نشریه انگلیسی "ساندی تلگراف" به کشورهای غربی هشدار داد که در صورت مداخلۀ نظامی در سوریه زمین لرزه ای در کل منطقه ایجاد خواهند کرد و ای بسا نه با یک افغانستان جدید بلکه با ده ها افغانستان دیگر روبه رو شوند.
 رییس جمهور سوریه بعید ندانست که در هفته های آینده کشورهای غربی بخواهند فشارهای شان را بر رهبران دمشق افزایش دهند. او خطاب به این کشورها گفت : سوریه اکنون به کانون زمین لرزه در کل منطقه تبدیل شده و اگر بخواهید با آن بازی کنید آتش بزرگی را در کل منطقۀ خاورمیانه شعله ور خواهید ساخت.
از آغاز ناآرامی های سوریه در پانزدهم مارس گذشته تاکنون بیش از سه هزار نفر از مردم این کشور جان خود را در نتیجۀ خشونت های رژیم دمشق از دست داده اند. در پی این خشونت های مهارگسیخته، تظاهرات مسالمت آمیز مردم معترض نیز بیش از پیش سمت و سویی نظامی به خود می گیرد. روز به روز بر شمار سربازانی که با سلاح هایشان برای پیوستن به مردم از پادگان ها می گریزند افزوده می شود. در بیست و چهار ساعت گذشته در نتیجۀ درگیری های نظامی میان نیروهای دولتی و نظامیان پیوسته به صفوف معترضان دست کم 47 نظامی دولتی کشته شدند. 
در این حال، تانک های رژیم بشار اسد محلات قدیمی شهر حمص را هدف حملات خونین خود قرار داده اند. بان کی مون وزیر امور خارجۀ اتحادیه عرب دیروز شنبه خواستار توقف عملیات نظامی ارتش سوریه علیه مردم غیرنظامی این کشور شد. اتحادیه عرب نیر در پیامی به بشار اسد انزجار خود را از کشته شدن غیرنظامیان در سوریه اعلام و همزمان ابراز امیدواری کرده که رژیم بشار اسد تدابیر لازم را برای صیانت از جان غیرنظامیان اتخاذ کند.