-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آبان ۲, دوشنبه

نقل و انتقالات جنگی علیه ایران

به دنبال اعلام خروج نیروهای امریکائی از عراق و افغانستان، که "اوباما" رئیس جمهور امریکا آن را اعلام کرد، اخباری به تهران رسیده حاکی از انتقال مدرن ترین و پیچیده ترین تجهیزات نظامی زیر دریائی و هوائی امریکا و مهم ترین متحدان اروپائی آن به منطقه و بویژه در اطراف ایران. از جمله مجهز شدن ارتش آذربایجان به مدرن ترین هواپیماهای امریکائی و یا انتقال زیردریائی های ناو شکن و اتمی به حوالی آب های ایران در خلیج فارس و دریای عمان.
این اخبار، در کنار حدس و گمان هائی که پیرامون انگیزه خروج ارتش امریکا از عراق و افغانستان وجود دارد، تا حدودی دورنمای نه چندان دور را مشخص می کند. آیا امریکا نیروهای خود را با انگیزه دور کردن آنها از تشعشعات اتمی ناشی از حمله به تاسیسات اتمی ایران از منطقه نمی برد؟ و یا آنها را برای در امان بودن از حمله موشکی جمهوری اسلامی به پایگاه های امریکائی در این دو کشور، خارج نمی کند؟
روز گذشته، خارج از وقت اداری، احمدی نژاد در یک اظهار نظر شتابزده اعلام کرد: حمله به ایران، خودکشی محض است.
آیا این اظهار نظر، برخاسته از اطلاعاتی نبود که پیرامون حمله نظامی به حاکمیت جمهوری اسلامی رسیده است؟ بویژه که با خاتمه ماموریت ناتو در لیبی، اکنون این نیرو کارآزموده تر و با تجربه تر از گذشته آماده گسترش عملیات نظامی است.
از سوی دیگر، فاکس نیوز، شب گذشته اعلام کرد که کاخ سفید سیاست خارجی خود را در منطقه تغییر داده و با قدرت می خواهد این سیاست را پیاده کند، زیرا پیروزی اوباما در انتخابات آینده ریاست جمهوری در گِرو آنست. فاکس نیوز نگفت که این سیاست چیست.
آیا امریکا نا  امید از حل بحران اقتصادی، در تدارک یک ماجراجوئی بزرگ بعنوان سیاست خارجی نوین نیست که هم افکار عمومی امریکا را جلب کند و هم بیش از پیش چنگ روی منابع نفتی منطقه انداخته و با جنگ افروزی، تولید در کنسرن های تسلیحاتی را رونق بخشیده و چرخ های زنگ زده اقتصادی این کشور را روغن بزند؟