-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ مهر ۲۵, دوشنبه

حرکت ارتش امریکا به سوی وزیرستان شمالی

امریکا عملیات جدیدی را درمرزبین افغانستان وپاکستان آغاز کرده اند که درطی ده سال اخیر بی سابقه است. این درحالی است که بین امریکا و پاکستان تنش های داغی برسرسرنوشت وزیرستان شمالی پاکستان به وجود آمده است. برخی گزارش ها حاکی اند که ارتش امریکا قصد دارد به حیث بخشی ازبرنامه توسعه عملیات، وزیرستان شمالی را تحت کنترول خود درآورد. برخی محافل درامریکا درهفته های اخیر از رانش ناگهانی نفرات زمینی ارتش امریکا به سوی وزیرستان سخن گفته بودند. این درحالی است که ارتش پاکستان خود را برای مقابله با یورش احتمالی ارتش امریکا آماده می کند.
درین حال شبکه تلویزیونی "جیو" درپاکستان گزارش داد: نیروهای آمریکایی از چند روز پیش مشغول انتقال سلاح های سنگین همچون گلوله توپ به مرز وزیرستان شمالی در افغانستان هستند.
 
این منبع همچنین افزود که آمریکایی ها به دقت مرز افغانستان با پاکستان را زیر نظر داشته و با اجرای مقررات منع رفت و آمد و حکومت نظامی، بازرسی خانه به خانه را در ولایت "خوست" آغاز کرده اند.
 
جیو به نقل از نظامیان ارتش پاکستان و لشکر مردمی که در منطقه مرزی "غلام خان" مستقر هستند، اعلام کرده که تعداد زیادی از نیروهای آمریکایی شبانه وارد مناطق کوهستانی در افغانستان شده و تا صبح پست های نگهبانی خود را در این ارتفاعات احداث کردند.
 
در پی بحران بوجود آمده در روابط میان پاکستان و آمریکا و ادعای واشنگتن در مورد حمایت اسلام‌آباد از گروه‌های تروریستی، برخی کارشناسان در پاکستان بر این باورند که هدف بعدی آمریکا در منطقه پاکستان بوده و نظامیان آمریکایی قصد دارند با هدف نابودی شبکه حقانی به منطقه وزیرستان شمالی حمله کنند.