-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آبان ۶, جمعه

خرسندی ایران از شاهکاری پارلمان افغانستان

قبل ازخواندن این گزارش، باید یاد آورشد که نیروهای امریکایی وناتو درپایان ارزیابی های اخیرخود تاکید کردندکه عملیات شبانه علیه طالبان درافغانستان نتیجۀ قناعت بخش داده است. آن ها استدلال کردند که درعملیات های روزانه، کمترمی توان افراد مسلح را دستگیرکرد ویا کشت، اما این کار درجریان عملیات شبانه به آسانی میسرمی شود. اما گفته می شود که پارلمان چنین توافق را رد کرده است.
زبیر شفیقی" مدیرمسئول روزنامه ویسا به خبرگزاری ایرانی گفت:  رد توافقنامه نظامى با آیساف شاهکاری از سوی پارلمان افغانستان بود.
وی گفت: در اواخر سال 2001  و اوایل 2002  توافقنامه‏ای میان وزیر کشور وقت افغانستان و ژنرال"مکنال" رئیس پیشین نیروهای آیساف در افغانستان منعقد شد که به تأیید "عبدالله عبدالله" وزیر خارجه پیشین افغانستان رسیده بود.

وی خاطر نشان کرد: مفاد و محتوای این توافقنامه غلامانه، یک جانبه و به گونه‏ای بود که حاکمیت ملی افغانستان را زیر سئوال می‏برد.

وی در پاسخ به این سوال که جایگاه "لویه جرگه" برای تصویب و یا رد پیمان استراتژیک با آمریکا را چگونه ارزیابی می‏کنید؟  گفت: این جرگه در گذشته راهکار مهمی برای حل مشکلات افغانستان بود و امروز نیز بیش از هر نهاد دیگری به خواسته مردم افغانستان نزدیک است.

به باور شفیقی جایگاه لویه جرگه در افغانستان نسبت به پارلمان از اهمیت بیشتری برخوردار است و هر تصمیمی که در این جرگه گرفته شود مطابق با خواسته مردم افغانستان است.

توافقنامه همکاری‏های نظامی آیساف با افغانستان در حالی از سوی پارلمان این کشور رد شد که قرار است ظرف چند هفته دیگر لویه جرگه با هدف گفت‌وگو در رابطه با امضای پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان برگزار شود.

رسانه های ایران با خوشحالی می نویسند: رد این موافقتنامه توسط پارلمان افغانستان نشان می‌دهد که امکان رد پیمان استراتژیک توسط لویه جرگه نیز وجود دارد.