-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آبان ۸, یکشنبه

هیلاری کلنتن: حاضریم با ملاعمرمذاکره کنیم


دولت افغانستان مذاکره با ملاعمر را اقدامی عبث وبی نتیجه خوانده است اما خانم هیلاری کلنتن بنا به حوالۀ روزنامه دیلی تلگراف لندن می گوید: واشنگتن اکنون حاضر است با ملا محمد عمر داخل مذاکره شود و این عمل را برای صلح افغانستان یک گام حیاتی می شمارد.
این تناقض آشکار که مواضع متفاوت کابل وواشنگتن را بازتاب می دهد، آیا نشانی از ادامه بن بست است یا آن که نظر حکومت کابل ازآن همه فیصله ها درارگ و راه اندازی گفت وگوی مستقیم با پاکستان اکنون بی سروصدا تغییر کرده است؟
هیلاری گفته است که امریکا تا همین اواخر سعی داشت طالبان را به دونیم تقسیم کند وسپس ملاعمر را منزوی کند. درظاهرامر، مقامات امریکایی اظهارات یک منبع شبکه حقانی را جدی گرفته اند که گفته بود، نفرات حقانی تحت فرمان ملاعمر دست به عمل می زنند.

دیلی تلگراف به نقل از خانم کلنتون نوشته است: در مذاکرات  که جز هر پروسه صلح در افغانستان خواهد بود، عناصری از شورای کویته باید حضور داشته باشند تا به این شورا یک اندازه رسمیت داده شود. به گفته خانم کلنتن اطلاعات آنان نشان می دهد که این شورا هنوز هم توسط ملا محمد عمر رهبری می شود.

وزیرخارجه امریکا افزوده است که خواست های شورای کویته درمذاکرات نادیده گرفته نمی شود. روزنامه دیلی تلگراف به نقل ازتحلیل گران اوضاع گفته است که این اظهارات خانم کلنتن یک تحول کلی وبزرگ درسیاست امریکا درمقابل طالبان وابسته به «شورای کویته» است.