-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آبان ۶, جمعه

توافق مذاکره با طالبان

درحالی که پس از تروراستاد ربانی، تاکید روی مذاکره مستقیم با حکومت پاکستان بود، حالا خبرمی رسد که حکومت کابل باردیگر درمسیرقبلی پا نهاده است. اخیراً دو تن از مقامات وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش رسانه‌ای خود پس از سفر هفته گذشته هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا به اسلام‌آباد گفته اند که آمریکا، افغانستان و پاکستان درباره انجام "مذاکرات 3 جانبه" با شبه ‌نظامیان طالبان تقریباً به توافق رسیده‌اند.

پایگاه خبری "داون نیوز" پاکستان نوشت: همچنین توافق کرده‌اند که این مذاکرات باید به رهبری افغان‌ها بوده و خود افغان‌ها باید در مورد سرعت و گستردگی آن تصمیم‌گیری کنند. 

یکی از این مقامات درباره نقش پاکستان گفت: پاکستان نیز نقش خود را داشته و تشویق کننده و تسهیل کننده روند صلح خواهد بود. 

به گفته وی، آمریکا و پاکستان پس از توافق درین باره، روی بخش های عملیاتی آن کارمی کنند تا مشخص شود که مذاکره با چه کسانی وچه گونه انجام پذیرد.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا نیز تأکید کرد که منظور کلینتون از "فشار آوردن" به شبکه حقانی، "تبادل اطلاعاتی" با پاکستان بوده است. 

یک مقام دیگر وزارت خارجه آمریکا همچنان گفته است: پاکستان پذیرفته که پناهگاه‌های امن شبه‌نظامیان در خاک این کشور وجود دارند و دو طرف برای مقابله با این موضوع باید با هم همکاری کنند. 

این گزارش که سوی وزارت خارجه آمریکا توزیع شده است، در حالی است که بلافاصله پس از بازگشت هیلاری کلینتون از سفر پاکستان که هفته گذشته صورت گرفت، گزارشاتی در مورد بروز مخالفت‌هایی میان اسلام‌آباد و واشنگتن انتشار یافت.