-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۸, سه‌شنبه

معدن حاجیگک بامیان به هند وکانادا سپرده می شود

منابع رسمی در وزارت معادن افغانستان خبرداده اند که کنسرسیوم (ائتلاف چند شركت خارجی) شامل (SAIL/ AFISCO) متشکل از کمپنی هاى معروف هندوستان برندۀ بلاک های B-C-D و يک کمپنی مربوط کشور کانادا (Kilo Gold Mines ) برندۀ بلاک A درمعدن بزرگ آهن موسوم به حاجیگک شده است.
درنامه خبری وزارت معادن گفته شده که کنسرسيوم هندى (SAIL/ AFISCO) از منابع تخنیکی، مالی و بشری بهتر برخوردار است و در امور معدنکاری و تولید فولاد، که در طول ۱۰۰ سال در هندوستان و کشورهای دیگر انجام داده، از تجارب خوب معدنکاری نیز برخوردار است.
 منبع افزوده است که در جریان داوطلبی، این کنسرسیوم نصب دستگاه فولاد درافغانستان را تعهد کرده و همچنان در طرح پیشنهادی به صورت کل، منافع بیشتر مردم و دولت افغانستان در نظر گرفته شده است.
درخبراضافه شده که این شرکت ها برای احداث خط آهن، تولید برق، انکشاف زیربناها، حفاظت محیط زیست نیز متعهد شده اند.
معدن آهن حاجیگک در سلسله کوه "بابا" در ولایت بامیان و در حدود صد کیلومتری غرب کابل، پایتخت موقعیت دارد. محل معدن حاجیگک ۱۶ کیلومتر طول و ۵۵۰ متر عمق دارد. براساس تخمین های اولیه، استخراج تمامی آهن موجود در این معدن، به ۱۸۰ سال زمان نیاز دارد.
براساس آمارهای موجود، این معدن نزدیک به دو میلیارد تن آهن را در خود جا داده است. مقام های افغان می گویند، با استخراج این معدن، افغانستان سالانه سیصد میلیون دلار به دست خواهد آورد و برای بیش از سی هزار نفر نیز زمینه کار فراهم خواهد کرد.