-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۸, سه‌شنبه

زنان دهۀ هفتاد هم خود را برهنه می کردند

دختربرهنه گرای مصری زیرعکس خود نوشت:
«نخست دربارۀ زنانی که در دهۀ هفتاد میلادی در دانشکده‌های هنرهای زیبا به عنوان مدل جلوی نقاش‌های مرد برهنه می‌شدند، قضاوت کنید. بعد کتاب‌های هنری را پنهان کرده، مجسمه‌های عریان را بشکنید، سپس در برابر آیینه لخت شوید و بدن‌هایتان را که با دیده تحقیر به آن می‌نگرید به آتش کشید تا قبل از اینکه فحش و توهین‌های با بار جنسیتی و مردسالارانه خود را حواله‌ی من و حق آزادی بیان‌ام کنید، برای همیشه از شر عقده‌های و گره‌های جنسی خود رها شوید.»

علیا ماجده المهدی، دانشجوی ۲۰ سالۀ وبلاگ‌نویس، جملات بالا را تایپ کرد، عکس برهنه‌ی خود که فقط جوراب زنانه‌ی مشکی بلند و کفش براق قرمزی بر پا دارد را  در اعتراض به بنیادگرایی و تحقیر زنان ضمیمه‌ی متن کرد،  دکمه‌ی انتشار صفحه‌ی بلاگر را کلیک کرد و غوغایی در جامعه‌ی مصر، جهان عرب و جامعه‌ی بین‌الملل  آغاز شد که بعد از نزدیک به یک هفته هنوز ادامه دارد.

علیا ماجده در صفحه‌ی وبلاگ خود- یادداشت‌های یک دختر انقلاب- خود را اینطور معرفی کرده است: «فمینیست، لیبرال، گیاهخوار، مستقل، بی‌دین و سکولار.» او در وبلاگ دیگری که به شکل مشترک با دوست پسرش می‌نویسد، گفته است که از سن ۱۶ سالگی بی‌دین شده است و وظیفه  خود می‌داند که با خرافات مذهبی مبارزه کند.


در این وبلاگ مشترک که ماجده علیا و دوست پسرش کریم عامر با عنوان «دختر و پسر» می‌نویسند، شعارهایی مثل «حق گرفتنی است، نه دادنی» هم به چشم می‌خورد. کریم عامر نیز به صراحت در وبلاگ‌خود اعلام کرده است که بی‌دین است و در سال ۲۰۰۶  نیز به اتهام تمسخر ادیان و توهین به حسنی مبارک، بازداشت شده و به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. علیا ماجده المهدی از ۵ ماه پیش با کریم عامر زندگی می‌کند.

پیکان خشم و تحقیرها، علیا را نشانه می‌رود

بلافاصله بعد از انتشار عکس‌های برهنه‌ی علیا ماجده، سیل بازدیدکنندگان به وبلاگ او هجوم آورده و بلافاصله واکنش‌ها به اقدام این دختر جوان وبلاگ‌نویس شروع شد. سه بازدید در هر ثانیه، رکوردی چشم‌گیر برای وبلاگ است که عکس‌های برهنه‌ی ماجده علیا توانست بشکند.

مصر، یکی از پرجمعیت‌ترین و فعال‌ترین جامعه‌ی وبلاگ‌نویسان در کشورهای اسلامی را دارد و تاریخ وبلاگ‌نویسی این کشور هم حالا ده ساله شده است. وبلاگ‌نویس‌های مصری مبهوت از اقدام علیا ماجده در جامعه‌ی مذهبی‌ به دو دسته تقسیم شدند: آن‌ها که خشمگین اقدام علیا ماجده را محکوم کرده و به ضرر انقلاب و توهین به مقدسات دانستند و آن‌ها که اقدام این دختر وبلاگ‌نویس را جسورانه و  تابوشکن دانسته و از او حمایت کردند.