-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۶, یکشنبه

افغانستان به سوی بی ثباتی روان است


رئیس جمهور قرقیزستان در گفت‌وگو با روزنامه "نیوریارک تایمز"، اظهار داشت: عدم توسعه بازرگانی در افغانستان، قاچاق مواد‌مخدر، تأثیر منفی خروج نیروهای خارجی از افغانستان بر اقتصاد این کشور، بازگشت مهاجرین افغان و تشدید حملات مخالفان مسلح دولت، افغانستان را به بی ثباتی خواهد کشاند.
 
رزاآتوتبایوا افزود: تأثیر منفی خروج نیروهای خارجی از افغانستان بر اقتصاد این کشور، نه تنها افغانستان را بی ثبات خواهد ساخت بلکه همسایه‌های آن را نیز به دلیل افزایش شمار پناهجویان بیکار، فعالیت‌های تروریست‌ها و جرائم سازمان یافته، متضرر می‌کند.
 
این مقام ارشد قرقیزی با اشاره به کمک‌های کشورش به افغانستان گفت: قرقیزستان در زمینه آموزش کارمندان گمرکی و قراردادهای اقتصادی، با افغانستان همکاری می‌کند.
 
وی از سایر کشورها نیز خواست تا از هیچ نوع سعی و تلاشی برای بازگشت افغانستان به حالت عادی دریغ نه‌ کنند.
 
نگرانی مقامات قرقیزستان از وضعیت اقتصادی افغانستان، پس از گزارش بانک جهانی در مورد افت اقتصادی افغانستان، مطرح شده است.
 
در گزارش بانک جهانی که چند روز پیش منتشر شد، تصریح شده است: جامعه جهانی پس از خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، ممکن است کمک‌های اقتصادی خود را به این کشور کاهش دهند.
 
بر اساس این گزارش، بیش از 90 درصد بودجه افغانستان از کمک های خارجی تأمین می‌شود.
 
ماه گذشته مقامات آمریکایی نیز از کاهش کمک‌های اقتصادی این کشور پس از سال 2014 میلادی، به افغانستان خبر دادند.