-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۶, یکشنبه

ملاعمر: درافغانستان می جنگیم، درپاکستان صلح می کنیم

به گزارش منبع اطلاعاتی سپاه پاسداران ایران ( فارس) در پیشاور، یکی از افراد وابسته به طالبان گفت:
پیامی از ملاعمر مبنی بر خاتمه دادن به فعالیت‌های طالبان در داخل پاکستان دریافت کرده‌ایم که در آن از ما خواسته شده تا با دولت پاکستان صلح کرده و هدف قرار دادن کفاری که در افغانستان مستقر هستند را محور فعالیت خود قرار دهیم.

این گزارش را 2 عضو دیگر یک گروه افراطی در وزیرستان جنوبی و 2 تن از بزرگان قبایل که در جریان مذاکرات تحریک طالبان پاکستان با دولت هستند نیز تأیید کردند. اما به علت حساسیت مسئله هیچکدام از این افراد نخواستند نامشان فاش شود.
 هنوز مشخص نیست که ملا عمر این پیام را کی و چگونه ارسال کرده است اما 2 تن از وابستگان طالبان (یکی از "میرانشاه" وزیرستان شمالی و دیگری از "وانا" وزیرستان جنوبی) اعلام کردند که نمایندگان ملا عمر و طالبان پاکستان در ماه رمضان در یک کشور عربی با هم در تماس بودند. 

با این حال به گزارش رسانه‌های محلی، یکی از رهبران قبیله‌ای که مدعی بود از روند مذاکرات خبر دارد در این‌باره گفت که فرزند یک فرمانده کشته شده افغان به عنوان نماینده ملاعمر به وزیرستان سفر کرده است.

به گفته وی، این نوجوان که بعد از ماه رمضان از قندهار به وزیرستان جنوبی (مقر تحریک طالبان پاکستان) آمده با اعضای یکی از شوراهای قدرتمند طالبان که در مورد سیاست گروه‌های شبه‌نظامی تصمیم‌گیری می‌کنند، به مذاکره نشسته است.

اما این منابع خبری دیدار نماینده مزبور با "حکیم الله محسود " (که حدود یک سال است بطور مخفیانه زندگی می‌کند) را تأیید نکردند. 

با این حال، منابع مرتبط با شبکه حقانی در "میرعلی" وزیرستان شمالی پاکستان عنوان کردند که سراج الدین حقانی رهبر شبکه حقانی فاش کرد که پیامی از ملاعمر دریافت کرده و در آن از وی خواسته شده تا با استفاده از نفوذ خود در مذاکره دولت پاکستان و طالبان میانجیگری کند.
هفته گذشته این خبر که نیروهای امنیتی و طالبان محلی برای خاتمه دادن به نزاع 10 ساله خود به توافق رسیده‌اند به رسانه‌ها درز پیدا کرد و گزارش‌های بعدی که در این هفته منتشر شد نیز حاکی از آن بود که طرفین مسائل مهم را در مذاکرات مطرح کرده و قرار است قراردادی را در این‌باره به امضا برسانند.

این در حالیست که ارتش پاکستان این مذاکرات را بلافاصله تکذیب کرد و طالبان محلی نیز این ادعا را رد کردند.