-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۸, سه‌شنبه

ترس پاکستان ازیک افغانستان متحد با هند


ستراتفور کامینتری
روزنامه ستراتفور کامینتری دریک مطلب تحلیلی دررابطه به ضربات هوایی پرتلفات ناتو بریک پاسگاه پاکستانی درحاشیه مرز با افغانستان نوشته است که این حمله چون تلفات نسبتاً زیاد به جاگذاشت و در زمانی صورت گرفت که روابط واشنگتن و اسلام آباد متشنج می باشد، توجه را به خود بیشتر جلب کرده است.

ستراتفور کامینتری می نویسد که سرحدات افغانستان و پاکستان که علامت گذاری های روشن ندارد و شورشیان از آن به هر دو سو رفت و آمد دارند در چند سال اخیر شاهد تبادلۀ آتش توپخانه، عملیات عبور مرزی و حملات هلیکوپترهای امریکایی بوده است. ولی مقامات پاکستانی می گویند که نظامیان  ناتو را از موقعیت پوسته نیروهای پاکستانی مطلع ساخته بودند.

روزنامه می نویسد، برخی عناصر در داخل حکومت پاکستان از  کشیده گی روابط اسلام آباد و واشنگتن به نفع خود استفاده می کنند و بعید نیست که اعمال قصدی تحریک آمیز باعث این حمله شده باشد.

واشنگتن تایمز
در این میان روزنامۀ واشنگتن تایمز می نویسد که پاکستان علناً منافع امریکا را هدف قرار می دهد و در خفا با واشنگتن کمک می کند.

روزنامه می نویسد که پاکستان یک ایتلاف عجیب و حیرت آوری با امریکا دارد. در چندین عملیات با واشنگتن همکاری کرده ولی در عین حال از شبکۀ حقانی که خطرناک ترین دشمن امریکا محسوب می شود حمایت می کند.

واشنگتن تایمز می نویسد، بعد از این که پاکستان روز شنبه پیمان ناتو را به حمله بر یک پاسگاه سرحدی این کشور متهم کرد، روابط پر مشکلات و جنجالی واشنگتن و اسلام آباد با یک آزمایش جدید روبه رو شد.

واشنگتن تایمز از نظامیان امریکایی نقل قول می کند که اسلام آباد همکاری بیشتر از آنچه که اعلان می کند با امریکا دارد. تحلیل گران به این باور اند که اسلام آباد به کمک های مالی امریکا نیازد دارد ولی در عین حال نگران است که یک افغانستان دموکرات مبادا روزی در صف هند رقیب دیرینۀ پاکستان ایستاده شود.