-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۸, سه‌شنبه

هرات؛ برق ضعیف عصبانی کننده است

روزنامۀ هرات

برق هرات از ترکمنستان و ایران  تمویل می گردد، اما از چند ماه به این طرف برعلاوه قطع برق در بیشتر مناطق هرات ولتاژ آن به حدی ضعیف شده که استفاده تنویری از آن غیرممکن است.
انجینر محمد سرور صدیقی رییس اداره برق هرات امروز در نشست خبری با اظهار نگرانی از عدم توازن توزیع، تورید و کمبود انرژی برق در این ولایت گفت: برای برطرف ساختن چالش های موجود برق در این ولایت پلانهای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت را روی دست دارند.
آقای صدیقی افزود: قرار است در آینده ی نزدیک، به هزینه ۱۵ ملیون دالر دو پایه ترانسفرمر با ظرفیت ۶۰  کیلوات در استیشن فرعی برق هرات و خط برق ترکمنستان ترمیم می گردد و ۱۲ ترانسفرمر تقویتی نیز در این ولایت نصب خواهد گردید.
به گفته ی مسوولان ریاست برق هرات، پایه های  لین برق ترکمنستان به درازای ۲۲ کیلومتر به آن کشورکه در مناطق آبخیز، جریان آبها و یا کوهستانی نصب شده اند، هر سال بر اثر وزش طوفان و یا جاری شدن سیلاب ها دچار عوارض تخنیکی می گردند و یا هم واژگون می شوند که این امر جریان توزیع برق در هرات را با مشکل مواجه می سازد.
رییس برق هرات گفت قرار است در پلان های دراز مدت که یک الی دوسال را در برخواهد گرفت، خط برق ترکمنستان را تغییر می‌دهند و دو پایه ترانسفرامر با ظرفیت ۱۲۰ کیلو وات را در استیشن فرعی برق هرات نصب خواهند نمود.
با این حال شهروندان هرات با اظهار نگرانی از وضعیت برق در این ولایت ادعا دارند که  در  ۲۴ ساعت  همواره برق قطع یا اینکه برقی وجود ندارد.
این شهروندان شکایت دارند که از برق هرات نیم توانند برای تلویزیون و سایر لوازم برقی استفاده کنند.
برق هرات در سال ۱۳۸۲ خورشیدی با تمدید دو خط ۲۰ و۱۳۲ کیلو ولت از ایران و خط ۱۱۰ ولت از ترکمنستان به این ولایت انتقال گردید، اما برق کنونی هرات با موجودیت  دو خط از کشورهای یاد شده  به ظرفیت ۸۰ الی ۹۰ کیلو والت می رسد در حالیکه به گفته مسوولین برق هرات با تعداد ۱۸۰ هزارمشترک،  این این ولایت به ۳۰۰ میگاوات برق نیاز دارد. گزارش از شکیب شمس