-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۸, سه‌شنبه

تهدید روسیه: راه تدارکاتی ناتو را مسدود می کنیم


به گزارش وال استريت ژورنال، روسيه تهديد کرده است اگر ناتو همچنان نگراني‌هاي مسکو درباره تلاش‌هاي تحت رهبري امريکا براي استقرار سپر دفاع موشکي در اروپا را ناديده بگيرد، مسير انتقال تجهيزات مورد نياز ناتو به افغانستان را مسدود خواهد کرد. 

ديمتري راگوزين نماينده روسيه در ناتو هشدار داده است که اگر ناتو به مخالفت‌هاي روسيه در اين زمينه بي اعتنايي کند، مسکو در همکاري‌اش با اين سازمان نظامي درباره افغانستان بازنگري خواهد کرد. 

ديمتري مدودف رئيس جمهوري روسيه، اوايل روزپنج‌شنبه درباره اتخاذ اقدامات مستقيم در صورت بي توجهي به نگراني‌هاي مسکو در اين زمينه هشدار داده بود. 

مدودف همچنين از حملات احتمالي موشکي عليه لهستان، روماني، اسپانيا و ترکيه، به عنوان راه‌کاري براي از کار انداختن سپر موشکي امريکا در صورت بي‌توجهي واشنگتن به ابراز نگراني‌هاي مسکو خبر داد. 

مددوف همچنين درباره استقرار تسليحات هسته‌اي در مرزهاي اروپا براي مقابله با چنين اقدامي هشدار داد. 

تهديد روسيه در رابطه با مسدود کردن مسير انتقال کالاهاي مورد نياز نيروهاي ناتو در افغانستان با تدابير مشابهي از سوي پاکستان هم‌زمان شده است. 

اسلام آباد روز شنبه در اقدامي تلافي جويانه در پاسخ به حملات هوايي اخير نيروهاي تحت امر امريکا عليه نيروهاي ارتش پاکستان، مسير انتقال تجهيزات ناتو به افغانستان را مسدود کرد. 

دست‌کم 24 سرباز پاکستاني در اين حملات کشته و 15 نفر ديگر زخمي شدند. 

ناتو از زمان از سرگيري روابط ديپملاتيک ميان واشنگتن و مسکو در سال 2009 ميلادي، تلاش‌ها را براي دست‌يابي به مسيرهاي امن‌تر در روسيه در دستور کار قرار داده است. 

مسکو همواره با برنامه سپر موشکي ناتو در اروپا مخالف بوده و چنين استدلال ميکند که هدف استقرار محتمل چنين سيستمي در "حياط خلوت" اين کشور نه فقط محافظت از متحدان اروپايي واشنگتن نيست بلکه به طور موثري روسيه را هدف قرار داده است. 

اين درحالي است که ناتو مدعي است قصد دارد اين سپر ضد موشکي را براي مقابله با حملات احتمالي از سوي کشورهايي که آن‌ها را "شرور" مي‌نامد، مستقر کند. 

ناتو همچنين پافشاري مي‌کند که با وجود نگرانيهاي روسيه قصد دارد اين سپر ضد موشک را در اروپا مستقر کند.