-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۸, سه‌شنبه

روباه پیر چی خواهد کرد؟


تسخیرسفارت انگلیس، یاد آور تسخیرسفارت امریکا در 1358 خورشیدی است.
خبر می رسد که  دانشجویان بسیجی براساس دستورمقامات ایران ابتدا از در ورودی سفارت انگلیس بالا رفتند و پرچم یا حسین را بر فراز آن برافراشتند. 

مقاومت نيروي انتظامي نتوانست مانع از ورود دانشجويان خشمگين به سفارت انگليس شود. دانشجویان در اولین اقدام پرچم این کشور را پایین کشیدند. 

آنان همچنین پرچم ایران را جایگزین پرچم انگلیس کردند. كارمندان اين سفارتخانه از در ديگری گريخته اند. گفته شد که آنان پیش از فرار تعدادی سند را به آتش کشیده اند.

دانشجويان از موانع آهني داخل سفارت انگليس نيز عبور كرده و وارد ساختمان هاي اداري اين سفارتخانه شدند و قاب عكس ملكه انگليس را پايين كشيدند. 

در همین حال تعداد زيادي از مردم در حمايت از اقدام انقلابي دانشجويان به تجمع كنندگان پيوستند. 

دانشجویانی که وارد سفارت شده بودند اسنادی را  بدست آوردند. 

یکی از دانشجویان حاضر در داخل سفارت انگلیس در گفتگو با «نسیم»، از پرتاب گسترده گاز اشک آور به سمت دانشجویان از سوی نیروهای امنیتی برای خارج کردن آنان از درون سفارت خبر داد. 

در ادامه نیروی انتظامی درب سفارت را بست و تعداد زیادی از دانشجویان معترض درون سفارت را محاصره کرد.

با این حال دانشجویان برای بار دوم وارد سفارت انگلیس شده اند. کسانی که پبش تر وارد سفارت انگلیس شده بودند در داخل سفارت مراسم زیارت عاشورا برگزار کردند. 

یکی از دانشجویانی که هم اکنون( ساعت 17) داخل سفارت انگلیس حضور دارد، در گفت وگو با خبرنگار جهان تعداد معترضان در داخل سفارت را بین 1000 تا 1500 نفر برآورد کرد و گفت: دانشجویان پس از خواندن نماز شکر اعلام کرده اند که تنها با پیام رهبر معظم انقلاب سفارت را ترک خواهند کرد. 

به گفته وی دانشجویان پس از برگزاری مراسم عزاداری در داخل سفارت، نماز مغرب و عشا را در این مکان خواندند.

البته نیروی انتظامی که تعداد زیادی از نیروهای ویژه خود را به محل آورده است چندین حلقه در برابر ساختمان سفارت انگلیس تشکیل داده است و می‌کوشد تا دانشجویان معترض را به بیرون از سفارت هدایت کند

جمعیت مقابل سفارت انگلیس نیز با هدایت نیروی انتظامی پراکنده شده و در سطح خیابان فردوسی به حرکت درآمده‌اند

شنیده‌ها حاکی است که تعدادی از دانشجویان معترض از سوی نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.

تسخیر سفارت انگلیس بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشته است. خبرگزاری های ها آسوشيتدپرس، اسكاي نيوز، رويترز، العربيه و فرانس۲۴ در خبري فوري از ورود دانشجويان ايراني به سفارت انگليس در تهران خبر داده اند.

در همین حال فارس هم خبر داد که جمعی دیگری از دانشجویان تهرانی با حضور در مقابل باغ قلهک، وارد این باغ شدند. در حال حاضر ۲۰۰ دانشجوی تهرانی در این باغ حضور دارند

جديدترين اخبار بيانگر آن است پس از ورود دانشجویان به باغ قلهك، مشخص شده كه ساختمان‌هاي اين باغ تخليه شده است. 

دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اولین سالگرد شهادت دکتر مجید شهریاری، استاد فیزیک هسته‌ای کشورمان، از ساعت ۱۴ امروز در مقابل سفارت انگلیس در تهران تجمع اعتراضی برگزار کرده اند. 

آنان تصاویری از شهید شهریاری در دست گرفته اند؛ همچنین پلاکاردهایی با مضمون مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس و رژیم صهیونیستی، "استاد شهریاری، راهت ادامه دارد"، "حسین حسین شعار ماست،‌ خامنه ای امام ماست"، "مرگ بر بی بی سی"،‌ "انگلیس،‌ دولت روباه صفت" در دست دانشجویان به چشم می خورد. آنان نوشته های روی این پلاکاردها را فریاد می زنند. 

"ایرانی می‌رزمد، انگلیس می‌لرزد"،‌"مرگ بر انگلیس"،‌" مرگ بر آمریکا"، "دانشجو بیدار است از آمریکا بیزار است"،‌ "حزب فقط حزب علی،‌رهبر فقط سید علی" از دیگر شعارهای دانشجویان در این مراسم است. 


تجمع کنندگان همچنین تصاویر شهید علیمحمدی و همچنین قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را در دست دارند. 

آنان پیش از ورود به سفارت انگلیس پرچم این کشور و رژیم صهیونیستی همراه با "شعار مرگ بر انگلیس" و "مرگ بر اسرائیل" به آتش کشیدند. 

بسیاری از دانشجویان کفن بر تن دارند که بر روی آن جمله "اللهم عجل لولیک الفرج" نوشته شده است. 

با توجه به تصویب نهایی مصوبه طرح کاهش روابط ایران با کشور انگلیس و اعلام اتحادیه‌های دانشجویی، در این تجمع بزرگ دانشجویی از اقدام مجلس هم تقدیر و اجرای هرچه سریعتر آن درخواست شد. 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه با تصویب ۲ فوریت طرح کاهش رابطه با رژیم سلطنتی انگلیس خواستار اخراج سفیر دولت بریتانیا از سوی دولت شدند.