-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۹, چهارشنبه

نامزد جمهوری خواه خواستار بمباران پالايشگاه‌هاي ايران

گينگريچ در يک مناظره انتخاباتي در واشنگتن گفت، امريکا بايد به عنوان "آخرين چاره" پالايشگاه‌هاي ايران را بمباران کند. 

سخنگوي سابق مجلس نمايندگان امريکا ادعا مي‌کند، اين کشور مي‌تواند "ظرف يک سال با قطع صادرات بنزين به ايران و نابود کردن تنها پالايشگاه اين کشور، ايران را شکست دهد." 

سياستمدار امريکايي در حالي اين اظهارات جنگ طلبانه را بيان کرده است که امريکا و هم‌پيمانان آن، بر فشارهاي خود براي توقف برنامه هسته­اي ايران افزوده و در پي انتشار گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي در هشت نوامبر، تحريم‌هاي يک جانبه‌اي را عليه ايران اعمال کرده‌اند. 

گينگريچ همچنين پيشتر در يک مناظره انتخاباتي ديگر، از تروريسم مخفي عليه ايران حمايت کرده بود. 

وي پيشنهاد به کارگيري "عمليات حداکثر مخفيانه براي اختلال در برنامه (هسته‌اي) ايران از جمله کشتن دانشمندان اين کشور و از کارانداختن سيستم‌هاي آن‌ها" را داد و افزود: "همه اين عمليات مخفي و تکذيب شدني است." 

پيشنهاد گينگريچ براي قتل و اقدامات تروريستي عليه دانشمندان ايراني درحالي مطرح مي شود که ايران تعدادي از دانشمندان خود را در سال‌هاي اخير در اقدامات تروريستي از دست داده است. مجيد شهرياري و مسعود علي محمدي اساتيد دانشگاه، سال گذشته ميلادي (2010) در حملات جداگانه جان خود را از دست دادند. 

بر پايه اين گزارش، امريکا و هم­پيمانان غربي آن با تکرار ادعاي امکان بعد نظامي در برنامه هسته­اي تهران، بر روند تحريم و تهديد ايران افزوده­اند. 

ايران مي‌گويد، به عنوان يکي از امضاکنندگان پيمان منع گسترش سلاح‌هاي اتمي (ان‌پي‌تي) و يکي از اعضاي آژانس بين المللي انرژي اتمي از حق توسعه و دستيابي به فناوري صلح آميز هسته‌اي برخوردار است. 

مقامات ايراني همچنين تاکيد کرده­اند به هرگونه حمله نظامي عليه ايران پاسخي کوبنده خواهند داد.