-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۹, چهارشنبه

ادامۀ اختلافات شدید وپنهان بین کابل- واشنگتن


روزنامه لس انجلس تایمز چاپ امریکا در شماره امروز خود در گزارشی به قلم لائورا کینگ نوشت:
در حالی که امریکا می خواهد بعد از خروج از افغانستان در سال دو هزار و چهارده بتواند در این کشور علیه گروه های مسلح حملاتی انجام دهد اما حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان تصریح کرده است این کشور استقلال خود را حفظ خواهد کرد.

این روزنامه امریکایی نوشت : همپیمانی امریکا و افغانستان در طول دوران جنگ در یک دهه گذشته به علت اختلاف نظر آن ها در خصوص اهداف و تاکتیک ها دچار تردیدهای زیادی شده است. اکنون مشخص شده است همکاری آن ها بعد از جنگ برای مقابله با بازگشت طالبان احتمالا با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

نگارنده با اشاره به وجود منافع مشترک، گفته است اختلافات شدید میان واشنگتن و کابل در خصوص میزان فعالت نیروهای امریکایی در افغانستان بعد از سال و هزار و چهارده ظاهر شده است چرا که حامد کرزی گفته است دولت کابل به شدت از استقلال خود دفاع خواهد کرد و بر هرگونه فعالیت نیروهای خارجی در خاک خود نظارت کامل خواهد داشت. اگرچه  وی در عین حال گفت : انتظار دارد امریکا و دیگر قدرت های خارجی در بخش آموزش پلیس و نیروهای ارتش افغانستان نقش فعالی ایفا کنند.  مقامات امریکا درباره گفتگوهای خود با مقامات افغانستان در خصوص همکاری راهبردی دو کشور در آینده، اطلاعات بسیار اندکی ارائه می کنند.

در ادامه گزارش لس انجلس تایمز به نقل از چند منبع آگاه غربی گفته شده، دولت اوباما خواهان تداوم دسترسی ها به حداقل برخی از تاسیسات نظامی در افغانستان است.
امریکا می خواهد در آینده تیم های ویژه عملیاتی آن کشور قادر باشند علیه گروه های مسلح در افغانستان عملیات انجام دهند اما افغان ها به شدت مخالف چنین حملاتی هستند بویژه زمانی که نیروهای امریکایی در حملات شبانه خود به مجتمع های مسکونی حمله می کنند.

روزنامه لس انجلس تایمز در ادامه نوشت : با توجه به مشکلاتی که امریکا در عراق با آن ها مواجه شده است مقامات امریکایی به صراحت می خواهند مسائل بلند مدت را در گفتگو با مسئولان افغان مورد توجه قرار دهند زیرا حل چنین مسائلی در مراحل پایانی جنگ دشوارتر می شود.
در عراق برخی اشتباهات باعث شد با اعطای مصونیت قضایی به نیروهای امریکا در این کشور مخالفت شود.

کرزی نشست لویی جرگه را با انتقاد از حملات شبانه نیروهای امریکایی در افغانستان آغاز کرد.
لس انجلس تایمز  در اخیر می نویسد: کرزی و دولت اوباما تلاش کرده اند با خودداری از سخن گفتن در خصوص تداوم حضور نیروهای امریکایی در افغانستان از دشمنی و مخالفت قدرت های منطقه ای مانند ایران، روسیه، پاکستان و چین جلوگیری کنند.
با این حال ممکن است هزاران نیروی امریکایی بعد از دو هزار و چهارده در افغانستان بمانند.