-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۱۲, شنبه

نتایج «مرکز تحقیقاتی افغان» به کی ها سپرده می شود؟


غلام جیلانی زواک" رئیس مرکز تحقیقاتی و راهبردی افغانستان می گوید که مردم افغانستان مخالف حضور نیروهای خارجی اند. تا جایی که اطلاعات وجود دارد، زواک با حلقات نزدیک به حلقۀ اطراف رئیس جمهور کرزی رابطه دارد.

 
وی معمولاً با خبرگزاری های سپاه پاسداران مصاحبه می کند. تا کنون روشن نیست که «مرکزتحقیقاتی وراهبردی افغانستان» که زواک در رأس آن قرار دارد، از کجا تمویل می شود و همچنان این مرکز نتایج «تحقیقات» خود را درکجا منتشر می کند و در اختیار کدام نهاد داخلی یا خارجی قرار می دهد؟

زواک با بیان این ‏که مخالفان این پیمان به نحوی در تلاش هستند که مانع استقرار ثبات در افغانستان شوند، گفت: آنان فکر می‏کنند با ایجاد تنش در افغانستان می‏توانند به این خواسته خود برسند و وجود پایگاه دائمی آمریکا در خاک افغانستان را ناموفق جلوه دهند.

وی تصریح کرد: از دلایلی که طرفداران انعقاد پیمان استراتژیک به آن اشاره می‌کنند این است که استقرار پایگاه‏های نظامی در افغانستان می‏تواند زمینه‌ ایجاد امنیت پایدار را در این کشور فراهم کند در حالی که ادامه جنگ‏ بهانه خوبی برای ممانعت از استقرار پایگاه‏های نظامی در طولانی مدت برای افغانستان است.

این کارشناس مسائل سیاسی افغان اضافه کرد: تجربه یک دهه گذشته ثابت کرده است که وجود نیروهای خارجی در افغانستان نه تنها باعث ایجاد صلح و امنیت در این کشور نشده است، بلکه ادامه جنگ را به همراه داشته است.

وی با اشاره به این ‏که وجود نیروهای خارجی در یک دهه گذشته برای آوردن صلح در افغانستان موثر نبوده است، افزود: نیروهای خارجی برای دستیابی به اهداف منطقه‏ای خود به جنگ افغانستان پایان ندادند.

وی با طرح این سئوال که چه تضمینی وجود دارد که داشتن چند پایگاه نظامی بتواند صلح و امنیت را برای افغانستان به ارمغان آورد؟ گفت: ادامه جنگ در این کشور بهانه خوبی برای حضور نیروهای خارجی در افغانستان است.

زواک گفته است: اگر کشورهای همسایه افغانستان از جمله ایران و پاکستان بتوانند در ایجاد صلح در افغانستان کمک کنند، 10 سال آینده آخرین تاریخ حضور نیروهای خارجی در افغانستان خواهد بود.

ضواک در ادامه تأکید کرد: اگر نیروهای مخالف در افغانستان به جنگ با دولت این کشور پایان دهند، دیگر هیچ دلیلی برای حضور نیروهای خارجی در افغانستان وجود نخواهد داشت.

به باور وی اگر جنگ‏ در افغانستان ادامه یابد نه تنها نیروهای خارجی در افغانستان باقی خواهند ماند بلکه خود افغان‏ها نیز حضور نظامیان خارجی را ضروری قلمداد می‏کنند.