-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۶, سه‌شنبه

مساجد را از وجود انتحاریان پاک‌سازی کنید!

سرمقاله روزنامۀ هشت صبح
ولایت تخار، روز یک‌شنبه، شاهد یک رویداد خونین بود. در این رویداد، یک نماینده پارلمان، ده متنفذ قومی و ده‌ها تن دیگر کشته و زخمی شدند. منابع می‌گویند که فرد انتحارکننده، ملاامام یک مسجد بود و برای شش ماه در این وظیفه، مشغول بوده است.

این رویداد می‌تواند یک خبر تکان‌دهنده و قابل‌بررسی برای حکومت افغانستان باشد. پیش از این نیز مقام‌های امنیت ملی از بازداشت برخی ملاامامان در همکاری با تروریستان خبر  داده بودند. بدون تردید، روحانیون و ملاامام‌ها در کشوری مانند افغانستان، از پایگاه و نفوذ بالایی برخوردارند. وزارت حج و اوقاف، به‌عنوان متولی مساجد، بیش از هر نهادی در این مورد مسوولیت دارد. اکنون در برخی مناطق، مساجد به پایگاهی برای مخالفان بدل شده است و از آن‌جا، مقام‌های  حکومتی و کسانی که از حکومت حمایت می‌کنند،‌ تکفیر می‌شوند. حکومت افغانستان، در ده‌سال گذشته و با اتکا به رسانه‌ها، تلاش کرد که با نشر اعلامیه، سخنرانی و بیانیه، با مردم ارتباط برقرار کرده و اطلاع‌رسانی کند. اما مخالفان حکومت و برخی از کشورهای همسایه، مساجد را به‌عنوان پایگاه تبلیغاتی‌شان برگزیده‌اند و از تربیون آن، به نشر دیدگاه‌های خود می‌پردازند. مردم مسلمان و متدین کشور، در قریه‌ها و روستاها، با باورمندی‌ای که به علما و خطابه‌های آنان دارند، بیش از هر نهاد و تربیونی به آنان اعتماد می‌کنند. متاسفانه وزارت  حج و اوقاف، با درک تاثیرگذار بودن این مکان‌های مقدس، در سامان‌دهی مناسب، هماهنگی، مشوره و نظارت از این مساجد موفق نبوده است. امروز انتظار می‌رود که مساجد در افغانستان، به سنگر و پایگاهی مستحکم برای  حمایت ارزش‌های اسلامی و دموکراتیک در کشور بدل شود؛ اما خطابه‌های روزهای جمعه و مناسبت‌های مذهبی دیگر، به‌خوبی، نشان می‌‌دهد که برخی از ملاامامان مساجد، در همسویی با منافع دیگران، سخن می‌گویند. رویدادهای اخیر سبب می‌شود تا باورمندی مردم نسبت به مساجد و  علمای دینی، آسیب ببیند و نسبت به برخی از ملا امامان به دیده شک و تردید نگریسته شود.
در گام نخست، ایجاب می‌کند تا مردم مسلمان و متدین، با درایت و هوشیاری، مواظب باشند تا افراد فرصت‌طلب و  عوامل بیگانه، در پایگاه دینی آنان نفوذ نکنند و سبب بدنامی این سنگر مقدس و ارزش‌های دینی نشوند.
وزارت حج و اوقاف نیز مسوولیت دارد تا، با بررسی دقیق و همه‌جانبه، هماهنگی لازم را در راستای بهتر اداره کردن مساجد انجام دهد؛ باشد که در پرتو آن، هماهنگی مکان مقدس و دینی از نفوذ تروریستان حفظ شود.
نیروهای امنیتی نیز تاکتیک‌های دشمن را شناسایی و با آن مقابله کنند. امروز، مخالفان مسلح از هر مکان و ابزاری برای مقاصد خود  استفاده می‌‌کنند؛ مسجد، چادر، لنگی، کودک و ...  همه به‌عنوان یک ابزار برای مخالفان بدل شده‌اند. مردم و حکومت باید، بیش از هر وقت، آگاه شوند و درک کنند که با چه دشمنی روبرو هستند. برخورد با این‌گونه دشمن، نیاز به آگاهی،  درایت و برخورد جدی و قاطع  حکومت دارد. در غیر آن، هیچ نقطه‌ای، امن نخواهد ماند.