-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۷, چهارشنبه

تا هنگامی که مالکی نخست وزیر باشد در سلیمانی خواهم ماند


یک منبع مطلع به نقل از خضیر خزاعی، معاون رئیس جمهوری عراق اعلام کرد تاهنگامی که نوری مالکی نخست وزیر عراق باشد، جلال طالبانی به بغداد بازنخواهد گشت.


روزنامه هاولاتی به نقل از سایت "النخیل" چاپ عراق نوشته است پس از سفر خضیرخزاعی به سلیمانی، جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق وی را مامور نموده تا به مسئولان ائتلاف ملی اعلام کند تاهنگامی که نوری مالکی نخست وزیر عراق باشد، به بغداد بازنخواهد گشت و انجام وظایف خود را به حالت تعلیق درخواهد آورد.

سایت النخیل، دلیل امتناع طالبانی از بازگشت به بغداد را عدم اطمینان به نوری مالکی به عنوان نخست وزیر عراق توصیف کرده است.

این وبسایت در ادامه می نویسد که خزاعی، معاون دوم رئیس جمهوری عراق پس از بازگشت از سلیمانی، پیام جلال طالبانی را به ابراهیم جعفری، خالد عطیه، همام حمودی و قصی السهیل ابلاغ کرده است.

خزاعی همچنین گفته است :"طالبانی اعلام کرده، به دلیل نقض قانون و اصول اخلاقی از سوی نوری مالکی و همچنین توهین به رئیس جمهور، از این پس هیچ گونه همکاری با  نخست وزیر عراق نخواهم داشت."

این در حالی است که پیشتر برخی رسانەها گزارش داده بودند هیئتی که حکم دستگیری طارق هاشمی را صادر کرده بود، از سوی جلال طالبانی تشکیل شده است.

 پس از آنکە دستگاە قضایی عراق، طارق هاشمی  معاون رئیس جمهور این کشور را بە دست داشتن در فعالیتهای تروریستی متهم کرد، وی بە اقلیم کردستان عراق پناە برد.

 اتهام طارق هاشمی دست داشتن در فعالیتهای تروریستی عنوان شدە است. هاشمی کلیە اتهامات واردە را بی اساس خواندە و آن را رد کردە است.

نوری مالکی نخست وزیر عراق روز چهارشنبە(21 دسامبر) در نشستی خبری خطاب بە مسئولان حکومت اقلیم کردستان هشدار داد کە آنان باید طارق هاشمی را بە دادگاە تحویل دهند و مانع خروج او از کشور شوند. پیشتر دادگاهی در عراق طارق الهاشمی را ممنوع الخروج کردە بود