-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۰, شنبه

خطرآلودگی هوای کابل به زودی قرمز می شود


دفتررسانه های ریاست جمهوری- جمعه 9 جدی 1390 
حامد کرزی: رعایت نظافت و موازین زیست محیطی شهر ها، وظیفه همۀ ماست.
هوای شهر کابل نهایت دود و غبار آلود گردیده است و از نگاه شرایط محیط زیست مناسب نبوده، تنفس آن برای اطفال، موسفیدان و بیماران مضر می باشد و برای همهْ شهریان عاری از خطر نیست.


این مطلب را حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در بیانیه رادیویی پانزده روزه خویش بیان نموده افزود: در شهر کابل که از لحاظ بزرگی و کثرت نفوس از بزرگترین شهر های کشور است و یا هر شهر دیگری کشور که زندگی میکنیم هر یک ما در رعایت نظافت و موازین زیست محیطی شهر ها وظیفه داریم.

رئیس جمهور گفت: حکومت به خاطر جلوگیری از آلوده گی هوای شهر کابل و کاهش گشت و گذار وسایط، روز پنجشنیه را در شهر کابل رخصتی عمومی اعلام داشته، بعضی گام های پیشگیرانه دیگری را نیز برداشته است، اما همکاری شهریان ما در این راستا نهایت مبرم و ضروری است و بدون همکاری شهریان هیچ اقدام نتیجه مثمر نمی دهد.

حامد کرزی با بیان این که دود ناشی از سوخت مواد نفتی بی کیفیت باعث آلوده گی محیط زیست می گردد گفت: استعمال جنراتور ها در بعضی از موسسات داخلی و خارجی، استفاده از مواد سوخت غیر مجاز چون رابر و پلاستیک در داشها، بعضی نانوایی ها و حمام ها، به علاوه دود بخاری ها و استفاده از تیل و گاز بی کیفیت همه عواملی اند که فضا و هوای شهر کابل را به خطرناک شدن نزدیک می سازد و این خطر متوجه تمام باشنده گان شهر می گردد و کسی هم از ضرر آن در امان نمی ماند.

همچنان حامد کرزی از تاجران کشور خواست تا هنگام وارد کردن تیل و گاز، به کیفیت آن جداً توجه داشته باشند و به خاطر منفعت شخصی شان صحت و سلامت هموطنان را مواجه به خطر نسازند.