-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۸, پنجشنبه

امریکا یا ایران کدامیک پیشدستی خواهند کرد؟با انتشار این عکس، روی صفحه اول آنلاین مهم ترین سایت های خبری جهان، مانور نظامی و ادامه دار جمهوری اسلامی در آب های خلیج فارس و دریای عمان، از صبح روز گذشته تبدیل به مهم ترین خبر جهانی شد. بویژه با اظهار نظرهای جنگی مقامات (ازجمله، رحیمی معاون احمدی نژاد) و تهدیدهای فرماندهان نظامی برای بستن تنگه هرمز.
تمام رسانه های تصویری مهم جهان، با گزارش های متعدد و مصاحبه های مختلف با افرادی که بعنوان کارشناس پیش کشیده شده اند، حکایت از فضای جنگی رو به تشدید دارد. این فضا را اطلاعیه وزارت دفاع امریکا که بلافاصله خبرگزاری فرانسه آن را به سراسر جهان مخابره کرد، تشدید شد. این اطلاعیه هشداری است به جمهوری اسلامی برای بیرون کردن خیال بستن تنگه هرمز از سر. در این اطلاعیه امده است که امریکا هیچگونه اختلالی را در مسیر دریائی تنگه هرمز تحمل نمی کند. نیروی دریائی امریکا نیز متعاقب این بیانیه اعلام داشت، هر کشوری که آزادی کشتیرانی در یک تنگه بین‌المللی تهدید کند، جایی در جامعه بین‌الملل ندارد. نیروی دریایی آمریکا دارای توانی بالاست که متعهد به برقراری امنیت و ثبات در منطقه است.
در ایران نیز، رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر استواری بر سر سیاست نظامی حاکم بر کشور را مورد تاکید قرار داد و از سوی دیگر این اخبار بصورت غیر مستقیم توسط خبرگزاری ها مخابره می شود که نیروی نظامی جمهوری اسلامی زیر پوشش مانور نظامی، سرگرم کارگذاری مین در در تنگه هرمز است. اگر این مین گذاری در حد شایعه و جنگ روانی برای فراهم آمدن همه نوع زمینه حمله نظامی به ایران نباشد، آنگاه باید پذیرفت که گردانندگان سیاست نظامی – جنگی در جمهوری اسلامی که علی خامنه ای در راس آن قرار دارد، به این نتیجه قطعی رسیده اند که تحریم بین المللی بانک مرکزی و همچنین تحریم نفتی ایران قطعی است و به همین دلیل باید پیشدستی کرد. آیا این پیشدستی، معنای پیشدستی در جنگ را خواهد داشت و یا پیشدستی در فراهم آمدن شرایط حمله به ایران؟