-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۱۶, چهارشنبه

کنفرانس بن؛ خوشحالی حکومت کابل وبدبینی جهان غرب


روزنامه کرسچین ساینس مونتیور نوشت: حامدکرزی درکنفرانس بن ازآشتی با طالبان سخن گفت اما در عین زمان اعتراف کرد که درین جهت اخیراً عقب نشینی هایی هم  داشته اند.
روزنامه می نگارد: چند ماه بعد از جرگه صلح، حامد کرزی به منظور رسیدن با طالبان، شورای عالی صلح را ایجاد نمود. اما از آغاز معلوم بود که این شورای عالی محکوم به فنا یا زوال است، زیرا درین شورا دشمنان قدیم طالبان جمع شده بودند.
همین بود که شورا عوض نتیجه و پیشرفت، شرمنده گی و اهانت تحویل داد. آخرین ضربه زمانی وارد شد که پاکستان، این حامی و هم کلام طالبان به بهانه حمله ناتو بالای پسته های امنیتی کنفرانس بن را تحریم نمود.

روزنامه دیگر چاپ امریکا نیویارک تایمز زیر عنوان "افغان ها در کنفرانس بن گفتند، برای سال ها به کمک ها ضرورت دارند" مقاله ای نوشته و در آغاز این مقاله می نویسد، یک تعداد زیاد کشورها و سازمان ها بروز دوشنبه گذشته با هم جمع شدند تا یک پلان انتقالی را بعد از خروج نیروهای خارجی در ختم سال 2014 بریزند. اما مقامات حکومت افغانستان یک ضرب الاجل جدید در فکر خود داشتند.

به نوشته روزنامه نیویارک تایمز، حامد کرزی و سایر مقامات افغان حمایت سیاسی و نظامی برای یک دهه دیگر و کمک های مالی تا سه دهه دیگر یعنی تا سال 2030 میلادی تقاضا نمودند. روزنامه در اخیر این بخش مقاله می نویسد، از آنجایی که آقای کرزی و دیگران از گام های بلندی که بعد از سقوط رژیم طالبان در افغانستان بر داشته جشن گرفتند، اما اشتراک کننده گان در کنفرانس بن، روی چالش های فساد اداری و تهدید طالبان لجوج که حکومت افغانستان را نا توان ساخته و با آن روبه رو می باشد بیشتر تاکید کردند.