-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۱۴, دوشنبه

برقراری امنیت در افغانستان در دستور کار واشنگتن نیستولادمیر پلاستون استاد دانشگاه دولتی "نووسیبیرسک" روسیه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار منطقه‌ای فارس در آسیای مرکزی، در رابطه با نشست پیش روی "بن" گفت: اوضاع افغانستان با بن بست مواجه شده است و شرکت‌کنندگان کنفرانس بن نمی‌توانند از این واقعیت چشم بپوشند.
بنابراین کشورهای شرکت‌کننده باید آمادگی در جهت اجرای تعهدات خود در برابر افغانستان به همراه کمک‌های مالی را تایید کنند و بپذیرند که هرگونه تلاش برای آشتی ملی در این کشور باید بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت گیرد.
 
این صاحب نظر مسائل سیاسی در روسیه با مهم دانستن بحث مبارزه با مواد مخدر در افغانستان، تصریح کرد: همه باید این واقعیت را بپذیرند و در راستای آن گام‌های جدی بردارند که مبارزه با مواد مخدر نه تنها برای تامین ثبات و امنیت افغانستان بلکه برای ثبات و امنیت کشورهای آسیای مرکزی نیز نقش تعیین‌کننده دارد.

وی افزود: در اروپا نیز نباید عواقب هلاکت‌ بار قاچاق مواد مخدر فراموش شود. به یاد دارم چطور نخست وزیر سابق انگلیس ضمن سخنرانی در پارلمان کشورش تصمیم خود برای اعزام نظامیان به افغانستان را با آن توجیه می‌کرد که گویا پسران انگلیسی در لیورپول مسموم هروئین افغانی می‌شوند.

پروفسور پلاستون ضمن اشاره به منافع روسیه در رابطه با افغانستان، خاطرنشان کرد: منافع روسیه در رابطه با افغانستان بسیار واضح و روشن است که مبارزه با سازمان‌های تروریستی فراملی؛ جلوگیری قاطع از قاچاق مواد مخدر و همکاری کامل بر اساس قوانین بین‌المللی در جهت تامین و تحکیم صلح و ثبات در افغانستان از مهمترین این محورها می‌باشد.

 
روابط عادلانه کابل – واشنگتن امکان ندارد
 
استاد دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه در پاسخ به پرسش فارس مبنی به پیامدهای احتمالی انعقاد پیمان استراتژیک کابل-واشنگتن، گفت: در رابطه با بحث انعقاد پیمان استراتژیک میان افغانستان و آمریکا معتقدم که تا حل و فصل نهایی این موضوع هنوز فاصله زیادی وجود دارد. 

چندی قبل "حامد کرزی" رئیس جمهور افغانستان ضمن خطاب به شرکت‌کنندگان لویه جرگه موافقت خود با استقرار پایگاه‌های نظامی آمریکا را با این توجیه اعلام کرد: "آمریکا... تأسیسات نظامی می‌خواهد، برایش می‌دهیم، در آن فایده ماست، پول می‌آید، خدمت می‌آید، تربیت عسکر ما می‌شود. با این وضاحت‌ها حاضر هستیم". رئیس جمهور افغانستان به این نکته نیز اشاره کرد که "رابطه ما و امریکا باید رابطه بین 2 کشور مستقل باشد، مطلق مستقل".

این صاحبنظر روس با بیان اینکه "به امکان برقراری روابط برابر و یکسان کابل-واشنگتن تردید دارد"، تصریح کرد: بعید است با ایجاد پایگاه‌های آمریکا در افغانستان امکان برقراری مناسبات عادلانه و یکسان 2 طرف فراهم شود زیرا یکی از طرف‌ها می‌خواهد بخشی از خاک خود به‌ همراه جمعیتش را به‌صورت اجاره واگذار کند و دیگر اینکه آمریکا قصد دارد "عملیات‌های ویژه" به منظور دستگیری و نابودی رهبران طالبان را ادامه دهد.
 
هدف آمریکا آسیای مرکزی، روسیه و چین است 
 
پروفسور پلاستون در رابطه با امیدواری کابل برای دریافت حمایت‌های مالی آمریکا، خاطرنشان کرد: واشنگتن در صورتی پول خواهد داد که با استقرار و حضور دائمی پایگاه‌های نظامی‌ خود در افغانستان موافقت شود تا به‌قول روزنامه واشنگتن پست (Washington Post, 17.11.2011) "توانایی نیروهای آمریکایی برای اجرای ماموریت‌های هدفمند حفظ شود".
 
همچنین "رایان کروکر" سفیر جدید آمریکا در افغانستان روی این نکته تاکید کرد که بر اساس موافقت‌نامه تامین مشترک امنیت افغانستان، ورود "سیستم‌های بزرگ تسلیحات" به این کشور (Independent, 18.11.2011)در نظر گرفته شده است. این به آن معنا است که آمریکا در منطقه تنها با توجه به منافع خود اقدام خواهد کرد و دیگری اینکه تمامی امور عرصه‌های نظامی و غیرنظامی در افغانستان با هماهنگی واشنگتن صورت خواهد گرفت، یعنی آمریکا می‌خواهد خود را در منطقه به عنوان رهبر بلامنازع تایید و اهداف استراتژیکش را دنبال کند.

وی در ادامه این بحث، تصریح کرد: یک دهه حضور نظامی در افغانستان نشان داد که آمریکا صلح و ثبات این کشور را نمی‌خواهند بلکه به این منظور به قلمرو افغانستان نیاز دارد تا از آن بتواند به عنوان پایگاهی در جهت تحکیم موقعیت خود در مرز های کشورهای مشترک‌المنافع و کنترل بر روسیه و چین استفاده به عمل آورد. 

استاد دانشگاه دولتی نووسیبیرسک روسیه با بیان این نکته که "آمریکا از ناحیه روسیه، چین و سازمان همکاری‌های شانگهای احساس خطر می‌کند"، افزود: آمریکا با استفاده از زیرساخت‌های ایجاد شده در زمان شوروی می‌خواهند در لباس شریک توانمند اقتصادی به آسیای مرکزی وارد شود و سپس به‌تدریج جمهوری‌های تازه‌استقلال‌یافته را از بازار بیرون کرده و به جای آن‌ها شرکت‌های فراملی خود را جایگزین کند.

وی گفت: خیلی امیدوارم که روسیه و ایران این واقعیت را شناخته‌اند که استراتژی جدید آمریکا در کنار مسائل امنیتی، هدف تحکیم حضور نظامی-سیاسی در آسیای مرکزی و دستیابی منابع طبیعی منطقه را نیز دنبال می‌کند که این امر می‌تواند منجر به بی‌ثباتی بیشتر کشورهای آسیای مرکزی شود. چنانچه در کنار تشدید اختلافات اجتناب‌ناپذیر قومی در افغانستان، تلاش‌های کابل برای تداوم مذاکرات با کادر جهادی طالبان در متن مصالحه ملی این کشور را قرار دهیم، پس به‌صراحت خواهیم دید که دور جدیدی از مبارزه‌های ژئوپلیتیکی برای اعمال نفوذ در افغانستان در حال رقم خوردن بوده و تهدیدات واقعی انتقال هرج و مرج و بی‌ثباتی از افغانستان به کشورهای مشترک‌المنافع بیش از پیش می‌افزاد.
 
روسیه مخالف تقویت حضور آمریکا در منطقه است
 
پروفسور پلاستون در پاسخ به سوال نحوه عمل روسیه در قبال برنامه‌‌های جدید آمریکا، تصریح کرد: با توجه به این چشم‌انداز نامطلوب، از این به بعد روسیه در عرصه بین‌المللی قطعا با اقدامات سیاست خارجی آمریکا که هدف ایجاد کانون‌های هرج و مرج، تضعیف حاکمیت‌های ملی و برقراری کنترل بر دهلیزهای جهانی انتقال انرژی را دنبال می‌کند، مخالفت خواهد نمود.
 
وی گفت: ثبات واقعی افغانستان در صورتی امکان‌پذیر است که همه شرکت‌کنندگان کنفرانس بن، سیستم و نظامی را تهیه و تدوین کنند که در آن احترام به سنت‌های ملی و فرهنگی مردم افغانستان بدون قید و شرط تضمین و رعایت شوند. در غیر آن تاریخ گواه است که تحمیل شکل نظام‌های سیاسی و اقتصادی خارجی مغایر سنت‌های اسلامی و نادیده گرفتن منافع جوامع قومی و مذهبی افغانستان به بن‌بست مواجه شده و به فاجعه انجامیده است.