-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۲۹, سه‌شنبه

احمدشاه احمدزی: همسایه ها باید از امریکا شکایت کنند


احمدشاه احمدزی در گفتوگو با خبرنگار خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران در کابل، اظهار داشت: از آغاز حضور نظامیان خارجی در افغانستان، کشورهای همسایه و منطقه به ویژه جمهوری اسلامی ایران نگرانی خود را ابراز کرده‌اند و تاکنون هم این نگرانیوجود دارد.
وی گفت: کشورهای همسایه و منطقه همواره نگران این نکته بوده‌اند که غرب با استفاده از خاک افغانستان دست به اقدامی علیه آنان بزند و به روابط این کشورها با افغانستان خدشه‌ وارد شود.
 
نخست‌وزیر پیشین افغانستان گفت: فرونشاندن یک فروند هواپیمای تجسسی بدون سرنشین سازمان اطلاعات آمریکا که گفته می‌شود از خاک افغانستان پرواز کرده و همچنان دستگیری یک جاسوس آمریکایی که از پایگاه هوایی "بگرام" به ایران رفته بود، نشان می‌دهد که این نگرانیها به جا بوده است.
وی ادامه داد: حمله نظامیان ناتو به ایستگاه مرزی پاکستان که منجر به کشته شدن 24 سرباز پاکستانی شد و اقدامات از این قبیل، مهر تأییدی بر نگرانی‌ کشورهای منطقه است.
  
احمدزی تصریح کرد: ایران و دیگر کشورهای منطقه از حضور خارجیها در افغانستان نگران هستند و تا زمانی که این نظامیان از افغاسنتان خارج نشوند این نگرانیها همچنان پا برجا خواهد بود.
رهبر حزب اقتدار ملی اسلامی افغانستان، افزود: حادثه هواپیمای بدون سرنشین و دستگیری یک جاسوس که در بگرام نیز حضور داشته، نشان داد که آمریکا نه تنها در افغانستان آرام نخواهد بود بلکه تلاش خواهد کرد تا برای همسایهها نیز مزاحمت ایجاد کند.
  
نخستوزیر پیشین افغانستان افزود: کشورهای همسایه افغانستان باید علیه این اقدامات آمریکا به سازمانهای مختلف بینالمللی و منطقهای شکایت کنند.
وی از دولت افغانستان نیز خواست تا علیه این اقدام آمریکا شکایت کند و اجازه ندهد که از خاکش علیه هیچ یک از کشورهای همسایه اقدامی صورت گیرد.
احمدزی افزود: مداخلات آمریکا از خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه روابط حسنه افغانستان را با کشورهای دیگر تیره و متشنج خواهد ساخت.
 
نگرانیها از ادامه مداخلات آمریکا به خاک کشورهای همسایه
 
رهبر حزب اقتدار ملی اسلامی افغانستان خاطر نشان کرد: این نگرانی وجود دارد که پس از امضای پیمان استراتژیک کابل – واشنگتن، آمریکا برای کشورهای همسایهها دردسرساز شود.
نخستوزیر سابق افغانستان تصریح کرد: برای جلوگیری از تکرار چنین رویادهایی باید آمریکا خاک افغانستان را هرچه زودتر ترک کند.
2 هفته پیش یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی که وارد فضای جمهور اسلامی شده بود، توسط عملیات الکترونیکی وادار به فرود شد و همچنین در روزهای گذشته یک جاسوسی آمریکایی که از پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام وارد ایران شده بود، توسط نیروهای اطلاعاتی این کشور دستگیر شد.