-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۷, چهارشنبه

الهراتی» کیست؟ روایت خبرنگار «فیگارو» از ارتش آزاد سوریه»


روزنامه فیگارو، روز گذشته در مطلب اصلی صفحه نخست خود گزارشی را منتشر کرده که به مشاهدات خبرنگار آن نشریه به نام «ادیت بویه» از سوریه اختصاص دارد. در این گزارش آمده است که: «من به همراه تعدادی از رزمندگان لیبی که در نبرد طرابلس شرکت داشتند، از طریق مرز ترکیه وارد سوریه شدم.
مبارزان لیبی در تماس با ارتش آزاد سوریه بوده و آنان را در مبارزه با حکومت سوریه یاری می‌دهند. آنان ضمن در اختیار گذاشتن ابزار نظامی جدید، تجربه‌های خود در جنگ لیبی را در اختیار شورشیان سوریه قرار می‌دهند.»

اما بخش جالب این گزارش آنجاست که می‌گوید: من در این سفر ماجراجویانه به سوریه با سه تن از رزمندگان لیبی همراهم. یکی از آن‌ها «آدم کیکلی» از نزدیکان فرماندار نظامی طرابلس است و دیگری «مهدی الهراتی» است که فرماندهی تیپ طرابلس در ارتش آزاد لیبی ر ا در هنگام تسخیر پایتخت لیبی بر عهده داشته است. و بالاخره فواد مبارز لیبیایی که وظیفه محافظت از آنان را بر عهده دارد.»

 
فرستاده این روزنامه شاهد ملاقات این مبارزان لیبیایی با رئیس شورشیان منطقه جبل الزاویه در سوریه است. وی می‌گوید که در این ملاقات همراهانش تلفن‌های ماهواره‌ای و دوربین‌های نظامی مخصوص عملیات شبانه را در اختیار فرمانده شورشیان این منطقه گذاشته و ضمن رایزنی و مشورت در زمینه عملیات آتی شورشیان، به وی قول دادند که نسبت به تهیه سلاح‌های جنگی در لیبی و در اختیار گذاشتن آن برای شورشیان سوری به زودی اقدام خواهند کرد.


در ادامه این گزارش خبرنگار فیگارو به انعکاس صحبت‌های الهراتی برای شورشیان سوری می‌پردازد که در نوع خود جالب است: «در جمع آنان مهدی الهراتی یک از رزمندگان لیبیایی یک مسلسل کلاشنیکف را به دست می‌گیرد و خطاب به حاضرین می‌گوید «که باید بدانید که برای ما در لیبی نیز، انقلاب بسیار طولانی و سخت بوده است... در آن هنگام ارتش لیبی به چشم ما بسیار قدرتمند جلوه می‌کرد. با این حال و علیرغم تمام مشکلات، از‌‌‌ همان نخستین لحظات، به راهی که در پیش گرفته بودیم اعتماد داشته و به پیروزی امیدوار بودیم...»

فرستاده فیگارو می‌نویسد که در این هنگام، یکی از جوانان ارتش سوریه آزاد با صدای بلند اعلام کرد که «پیروزی برای ما ممکن است. هرچند که اتحادیه عرب ما را‌‌‌ رها ساخته، اما لیبی همراه ما و در کنار ماست» سپس الهراتی خطاب به شورشیان سوری تأکید کرد، «به زودی، شما نیز در خیابان‌های دمشق پیروزی بر رژیم بشار اسد را جشن خواهید گرفت. 

الهراتی اعلام کرد که برای نیل به مقصود باید همبستگی خود را حفظ کنید و برای آزادی سوریه به استقبال شهادت بروید. باید ارتباطات بین تمامی گروهای مبارز بهبود یافته و تمامی نیرو‌ها بتوانند در جریان تصمیمات و اقدامات مشترک قرار گرفته و به صورت هماهنگ عمل کنند...» وی همچنین اظهار کرد که به زودی سلاح و ابزار نظامی لازم را، تا آنجا که بتواند، در اختیار آنان قرارخواهد داد. الهراتی گفت که «ما دیگر نیازی به این همه سلاح و ابزار نظامی در لیبی نداریم.»

بی شک این مهره شناسنامه دار سازمان سیا پس از پایان ماموریتش در لیبی به سوریه اعزام شده تا با تزریق پول و اسلحه غرب به این کشور، سبب سقوط حکومت سوریه و سرکارآمدن حکومتی متمایل به غرب یا دست کم بی‌تفاوت نسبت به سرنوشت مقاومت و فلسطین شود. 
این امر نکته ای بود که از همان آغاز ناآرامی های سوریه همواره به آن اشاره و بر تفاوت جنس و ماهیت این  ناآرامی های با خیزش های آزادیخواهانه موجود در منطقه تاکید شد.

اکنون این سند آشکار نشان می دهد که سوریه در مواجهه با توطئه ای بسیار وسیع قرار است.توطئه ای که این بار نه  توسط افراد اتوکشیده و با ظاهر لیبرالی بلکه با افرادی با محاسن انبوه و به ظاهر اسلام گرا پیش برده می شود...