-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۶, سه‌شنبه

یک عضو مجلس نمایندگان: انتحاری تخار ملاامام مسجد بود

روزنامۀ هشت صبح
یک روز پس از کشته شدن 20 تن به شمول یک عضو مجلس نمایندگان کشور و زخمی شدن 51 تن دیگر در نتیجه‌ی یک حمله‌ی انتحاری در ولایت تخار، اعضای مجلس نمایندگان کشور ادعا دارند فردی که خودش را در مراسم جنازه‌ی یک متنفذ قومی در ولایت تخار، انتحار کرد، ملاامام یکی از مساجد ولایت تخار بوده است.

عبدالستار درزابی، نماینده‌ی مردم جوزجان در مجلس نمایندگان که در یک نشست مشترک خبری با شمار دیگری از اعضای این مجلس با رسانه‌ها سخن می‌گفت، بابیان این مطلب گفت فرد انتحاری زمانی که عبدالمطلب بیک و برخی دیگر از شهروندان تخار در تشییع جنازه‌ی یک متنفذ قومی در این ولایت شرکت کرده بودند، خودرا منفجر ساخت.
درزابی گفت: «یک نفر انتحاری به نام ملاشاه محمد ولد ملاغلام محمد، ملا امام مسجد قریه‌ی ترمه‌بایی ولایت تخار خود را انتحار می‌کند و جناب عبدالمطلب بیک، یک شخصیت بزرگ افغانستان را، یک شخصیت نظامی و سیاسی کشور را، وکیل منتخب مردم افغانستان را، وکیل مننخب ولایت تخار را از ما می‌گیرد
به گفته‌ی وی، فرد انتحاری بیش از شش‌ماه را به عنوان ملاامام مسجد قریه‌ی ترمه‌بایی در ولایت تخار سپری کرده بود.
وی نهادهای امنیتی ولایت تخار را در عدم شناسایی فرد انتحارکننده مقصر خواند که به گفته‌ی وی، به دلیل ضعف‌شان نتوانسته‌اند فرد انتحاری را شناسایی و دستگیر کنند.

او نبود کادرهای مسلکی نظامی در تخار و سایر ولایت‌های کشور را از عوامل بی‌کفایتی مقام‌های محلی در این کشور می‌داند.
اعضای مجلس نمایندگان، به قتل رساندن عبدالمطلب بیک را که از فرماندهان سابق جهادی و فرمانده پولیس ولایت‌های تخار و کندز در گذشته بود، ادامه‌ی قتل‌های زنجیره‌ای شخصیت‌های ملی و بانفوذ در کشور خواندند و آن ‌را محکوم کردند.
پیش از این جنرال داوود داوود، مولانا سید خیلی، انجنیر عمر، ملک زرین، احمد ولی کرزی و ده‌ها فرمانده سابق جهادی در نتیجه‌ی حمله‌های انتحاری و انفجاری جداگانه در کشور به قتل رسیده‌اند.
درزابی می‌گوید که هدف قرار دادن شخصیت‌های بانفوذ ملی، به هدف از بین بردن روحیه‌ی مردم در برابر تروریستان و ضعیف ساختن مردم بوده است.
وی در عین حال تاکید می‌کند که مردم افغانستان، به هیچ‌وجه، تسلیم تروریستان نخواهند شد.
این عضو مجلس نمایندگان، جلوگیری از ادامه‌ی  قتل‌های زنجیره‌ای در کشور را وظیفه‌ی نهادهای امنیتی کشور و نظامیان بین‌المللی به رهبری ناتو می‌خواند.
درزابی، باتوجه به گزارش یک تلویزیون آلمانی در مورد رخنه کردن تروریستان در نهادهای امنیتی کشور، می‌گوید که بعید نیست تروریستان در صف نیروهای امنیتی کشور رخنه کرده باشند و زمینه‌ی قتل‌های زنجیره‌ای را فراهم ساخته باشند.
درزابی گفت: «عاملان اصلی قتل‌های زنجیره‌ای برای همه‌ی مردم افغانستان معلوم است که دشمنان مردم افغانستان هستند؛ طالبان هستند. ترویستان هستند و اساسی‌ترین ‌آن، تروریست‌هایی هستند که حرفه‌ای، کار می‌کنند و از مرزهای متفاوتی که ما داریم، ایران و پاکستان نفوذ کرده و ما نتوانستیم آنرا پاک کنیم.» درزابی افزود: «تقاضای ما از ریاست‌جمهوری افغانستان و قوت‌های ناتو این ‌است که عاملان قتل‌های زنجیره‌ای، عاملان جنایت‌ها هرچه زودتر چهره‌های‌شان را افشا سازند
از جانبی دیگر، محمد نعیم لالی حمید زی، رییس کمیسیون داخلی مجلس نمایندگان، عدم توجه حکومت به فیصله‌ها و مصوبه‌های این مجلس را یک مانع عمده در نظارت از نهادهای امنیتی می‌داند.
به گفته‌ی وی، رییس جمهور به خواست‌های نمایندگان مجلس در یک سال گذشته عمل نکرده است و به ادامه‌ی کار مقام‌های بی‌کفایت در ولایت‌ها تاکید داشته ا ست.
لالی گفت با آن‌که حکومت، تصمیم بر متفرق ساختن اعضای مجلس نمایندگان کرده بود؛ ولی اعضای مجلس نمایندگان، در نخستین فرصت پس از تعطیلات زمستانی، با مقام‌های نهادهای امنیتی برخورد جدی خواهند کرد.
این عضو مجلس نمایندگان، مداخله‌ی کشورهای ایران و پاکستان را در ناامنی کشور از دیگر مواردی می‌داند که باعث رعب و وحشت در میان مردم افغانستان شده است.
گفته شده است در نتیجه‌ی حمله‌ی انتحاری ولایت تخار، به شمول عبدالمطلب بیک، نماینده‌ی مردم تخار، ده متنفذ قومی و ده‌ها تن دیگر کشته و زخمی شده‌اند.
به همین‌گونه، سفارت امریکا در کابل با نشر اعلامیه‌ای، حمله‌ی انتحاری در ولایت تخار را محکوم کرده، گفته است که طالبان در تلاش کشتار مردم افغانستان هستند.
در این اعلامیه گفته شده است که مردم و دولت امریکا خود را در غم قربانیان حمله‌ی تروریستی شریک می‌داند و در امر مبارزه با تروریزم به همکاری با مردم افغانستان ادامه خواهند داد.
اعلامیه‌ی همچنین خاطرنشان ساخته است که ادامه‌ی کشتار زنان و کودکان توسط طالبان و سایر شورشیان نشان می‌دهد که گفته‌های ملا عمر در مورد جلوگیری از کشتار غیرنظامیان، دروغ بوده است.