-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۱۲, شنبه

تشدید رقابت امریکا و روسیه برسرتاجکستان


خبرمی رسد که رابرت بلیک معاون وزیرامور خارجه امریکا ناگاه وارد دوشنبه پایتخت تاجکستان شده است.

تماس ها درسطوح بالا با سران آسیای میانه به وسیلۀ مقامات امریکایی پس از تیره شدن روابط با پاکستان افزایش یافته است. پاکستان علی الظاهر نسبت به خواسته هایش به دنبال حمله ناتو برقرارگاه نظامی آن کشور درمرز با افغانستان کوتاه نیامده است. این درحالی است که روسیه نیز به دنبال حصول امتیازات بیشتر درافغانستان است. تازه ترین موارد می رسانند که روسیه وامریکا برسرتاجکستان به زورآزمایی بزرگ اما خاموش مشغول اند.

بلیک برای دومین بار است که در سال جاری به تاجیکستان سفر می‌کند.
پیش ازین ژنرال "وینسنت بروکس" فرمانده نیروهای زمینی آمریکا نیز 2 هفته قبل (20و 21 نوامبر) ضمن یک بازدید سری به دوشنبه با رئیس جمهوری این کشور مذاکرات انجام دادی که خبر سفر وی با گذشت یک هفته رسانه‌ای شد.


مقام وزارت امور خارجه آمریکا از بیشکک پایتخت قرقیزستان وارد دوشنبه شده است.

کارشناسان معتقدند، آمریکا و ناتو با اعلام خروج نیروهای نظامی خود از افغانستان که قرار است طی 3 سال آینده انجام پذیرد، در حال مذاکره با روسای جمهور کشورهای آسیای مرکزی برای راضی کردن آنان در ایجاد پایگاه‌هایی در این منطقه هستند.

این کارشناسان بر این نظرند که درپی سرد شدن مناسبات دوشنبه و مسکو پس از محاکمه دو پیلوت روس در تاجیکستان، آمریکا برای اجرای این طرح شانس بیشتری برای خود قائل شده است.