-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۲۱, دوشنبه

طالبان ایرانی؛ تخریب نقش‌ های برجسته‌ دوران ساسانی


طالبان یا بسیج یا حزب الهی ها همه از نظرفکری ازیک مادر زاده شده اند. تراژدی سوء قصد افراطیون پس از بودا های بامیان، به مرزهای تمدن ساسانی رسید.

پایگاه اطلاع رسانی «خودنویس» گزارش داد: جمعه شب گذشته فرد یا افرادی ناشناس با ورود به محوطه حفاظت‌شده نقش برجسته‌های تنگ چوگان، بخشی از نقش‌برجسته بهرام دوم را نابود کردند.
تنگ چوگان، تنگه‌ای در نزدیکی شهر بیشاپور در کازرون است که رود شاپور از وسط آن می‌گذرد و نقش‌برجسته‌های ساسانی در اطراف آن است.
تنگ چوگان محل بازی سنتی چوگان، توسط شاهان ساسانی بوده و شامل سه روستای تنگ چوگان سفلی، عليا و وسطی است.
تخریب بخشی از نقش برجسته بهرام دوم در تنگ چوگان توسط افراد ناشناس در حالی صورت می‌گیرد که یک ماه پیش در غار شاپور نیز انفجاری به وقوع پیوسته بود.
خبرگزاری میراث فرهنگی گفته است پروژه تخریب‌ تنگه چوگان و نابودی ۶ نقش برجسته از این مجموعه ناشی از خصومت‌های شخصی برخی از اهالی با سازمان میراث‌فرهنگی است.
مجموعه ۲۰۰ هکتاری بیشاپور و نقوش برجسته تنگه چوگان از هیچگونه حفاظت و حراستی برخوردار نیست.
در این مجموعه ۶ نقش برجسته وجود دارد که ۲ نقش برجسته سمت راست تنگه قرار گرفته که وسایل نقلیه و اتومبیل از فاصله ۵ متری آن‌ها عبور می‌کند و بیش از ۷۰ درصد آسیب دیده‌اند.
۴ نقش برجسته سمت چب تنگه نیز که نقش برجسته بهرام دوم شامل آنها می‌شود از حفاظتی برخوردار نیست.