-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۷, چهارشنبه

سیاست امریکا درافغانستان تغییرکرده است


فارس گزارش داد:
از منظر تحلیلگران دفاعی پاکستان، تحولات اخیر در موضوع افغانستان نشان دهنده تغییر سیاست آمریکا از جنگ به مذاکره است.

"حسن عسکری" تحلیلگر پاکستانی گفت: تحولات اخیر نشان می‌دهد که بیش از یک دهه جنگ با طالبان، آمریکا و متحدانش را فرسوده کرده و هیچ نتیجه مثبتی برای اعضای آیساف در پی نداشته است.

دکتر عسکری معتقد است که صرف میلیاردها دلار هزینه برای این جنگ که حالا مثل استخوانی در گلوی آنان گیر کرده است و همچنین پس از کشته شدن "اسامه بن لادن" رهبر القاعده که هدف اصلی آنان بود، حالا باید راهکار منطقی برای خروج از این جنگ اندیشیده شود.

براساس قانون آمریکا هیچ دولتی اجازه ندارد با تروریست‌ها بر سر میز مذاکره بنشیند بنابراین برای رفع این منع قانونی باید نام القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی را از لیست افراد تحت تعقیب اف بی آی خارج کرد.

این تحلیلگر مسائل دفاعی پاکستان بر این باور است که این اقدام آمریکایی‌ها در راستای زمینه‌سازی برای مذاکره با طالبان بوده که از این طریق قصد دارند حکومت پس از 2014 در افغانستان با مشارکت این گروه‌ها شکل بگیرد.

ژنرال "حمید گل" رئیس سابق سرویس اطلاعاتی پاکستان بر این باور است که تحولات اخیر به خصوص تحولاتی که آمریکا را به سمت مذاکره با طالبان سوق داده است نشان می‌دهد که سیاست آمریکا در جنگ افغانستان یک اشتباه بزرگ تاکتیکی بود که باعث وارد آمدن خسارات مادی و انسانی زیادی به افغانستان و پاکستان شد.

به گفته وی، حذف نام ملا عمر از لیست اف بی آی نشانه دیگری از شکست آمریکا در جنگ با ترور آمریکا در افغانستان است.

در 2 هفته گذشته، اظهارات چند تن از مقامات ارشد کشوری و دفاعی آمریکا در رسانه‌های بین‌المللی نشان می‌دهد که آمریکا و متحدانش در آیساف به این نتیجه رسیده‌اند که از طریق مذاکره با طالبان در افغانستان، شرایط خروج آبرومندانه خود از این کشور جنگ‌زده را فراهم کنند.

خبر خروج نام ملا محمد عمر رهبر طالبان از لیست سیاه FBI در ساعات گذشته تیتر بسیاری از رسانه‌های خبری منطقه شد.