-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۰, شنبه

تلفات آلودگی محیط زیست بیشتر از حملات انتحاری!


هفته نامۀ پیام مجاهد نوشت:
وزارت صحت هشدار می‏دهد که تلفات ناشی از محیط زیست در افغانستان بالاتر از تلفات حملات انتحاری است.

در يك گزارش شبكه‏ي يك آمده است كه به گفته‏ي مقام‏های این وزارت، سالانه دست کم 3000 شهروند افغانستان بر اثر آلودگی محیط زیست از بین می‏روند، اما مردم شمار تلفات ناشی از محیط زیست را بیشتر از این می‏دانند.
‏آلودگی محیط زیست در افغانستان به ویژه در شهر کابل، شدیدا زندگی مردم را تهدید می‏کند.
‏بر بنیاد گزارش وزارت صحت عامه، در هر نیم ساعت یک مادر و از هزار کودک زیر 5 سال، 65 کودک بر اثر آلودگی محیط زیست در كشور جان می‏دهند. ‏آلودگی محیط زیست بیماری‏های گوناگونی مانند بیماری‏های طرق تنفسی، گوش و گلو، قلبی، انواع بیماری سرطانی، جلدی و چشم را در میان شهروندان کابل سبب می‏شوند.
‏موجودیت جاده‏های خامه، موجودیت انبار و کثافات در شهر، موجودیت موترهای فرسوده، استفاده از مواد نفتي غیر‏معیاری، خشک‏سالی‏های پی‏هم، عدم وجود فرهنگ شهر‏نشینی، نبود کاناليزاسیون و ده‏ها مورد دیگر، سبب آلودگی محیط زیست در کشور شده است.
‏اداره‏ي ملی حفاظت از محیط زیست می‏گوید، اگر 100 میلیون دالر به هدف مبارزه با آلودگی هوا در شهر کابل به مصرف برسد، آلودگی هوا از 15 تا 20 درصد کاهش پیدا خواهد کرد. ‏گفته می‏شود 32 درصد هوای شهر کابل دارای مواد سمی می‏باشد.
‏در زمستان آلودگی هوا در شهر کابل به حدی است که فضای شهر کابل را می‏پوشاند. گفته می‏شود که شهر کابل ظرفیت زندگی برای 750 هزار تن را دارا می‏باشد، اما در حال حاضر در این شهر نزدیک به 5 میلیون انسان زندگی می‏کند که این 23 درصد نفوس کل کشور می‏باشد.
‏کارشناسان محیط زیستی می‏گویند که هر شهروند در شهر‏های عادی به 30 متر مربع فضای سبز نیاز دارد که هر شهروند در شهرهای آلوده از جمله کابل، به 50 متر مربع ساحه‏ي سبز نیازمند است.
‏آلودگی هوا نیز در کنار آلودگی صوتی نیز در شهر کابل یکی از مشکلات جدی دیگری است که با گذشت هر روز افزایش می‏يابد.
‏شنیدن صداهای مداوم و آزار‏دهنده، سبب بیماری زیاد می‏شود و در نهایت سبب از دست دادن شنوایی انسان می‏گردد.
زنان باردار، کودکان و افراد بزرگ‏سال بیش از دیگران از آلودگی صوتی زیان می‏بینند. در کنار این همه، آلودگی نوری نیز مشکلات زیادی را برای شهروندان کشور به بار آورده است.
‏با این همه هنوز مشخص نیست که حکومت افغانستان چگونه می‏تواند به این مشکلات رسیدگی کند، هرچند که شهریان کابل فعالیت نهادهای محیط زیستی را برای کاهش آلودگی هوا تا‏کنون مؤثر نمی‏دانند.