-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۲۳, چهارشنبه

مهاجران افغان مسئول قتل برهان‌الدین ربانی اند


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس اسلام‌آباد، "حنا ربانی" در جلسه دیروز سنای پاکستان با اعلام این مطلب گفت: اگر چند مهاجر افغان ساکن در پاکستان پس از عبور از مرز وارد کابل شده و در اتاق پذیرایی پروفسور ربانی وی را به قتل می‌رسانند، پاکستان مسئول این حادثه نیست.

وی گفت: پاکستان برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه و مبارزه مشترک با تروریسم و افراط‌گری، خواهان برقراری بهترین رابطه با افغانستان است.

ربانی افزود: افغانستان مهم‌ترین کشور برای پاکستان است زیرا امنیت هر 2 کشور به هم مرتبط است.

با این حال، وزیر امور خارجه پاکستان تأکید کرد که نباید اسلام‌آباد را در هر مسئله‌ای که برای کابل به وجود می‌آید مورد سرزنش قرار داد.

وی با تأکید بر اینکه پاکستان بدون هیچ سند و مدرکی مسئول حملات اخیر در کابل معرفی شده است، گفت: دولت افغانستان و سایر کشورها نباید هر زمان که مشکلی به وجود می‌آید پاکستان را قربانی کنند.

حنا ربانی افزود: ما بخشی از راه حل هستیم نه بخشی از مشکل.
وزیر خارجه پاکستان همچنین تصریح کرد که پاکستان در حال بازبینی جنبه‌های مختلف سیاست خارجی خود است.

برهان الدین ربانی 29 شهریور ماه در یک حادثه تروریستی به شهادت رسید و مقامات افغان اعلام کردند که مدارکی در دست دارند که این حمله از خاک پاکستان طراحی شده بود.
پس از رایزنی‌های گسترده، هیئتی از سوی دولت افغانستان به منظور تحقیق در این باره به پاکستان سفر کرد و تاکنون نتیجه این تحقیقات رسانه ای نشده است.

این نخستین واکنش یک مقام پاکستانی به قتل ربانی پس از تحقیقات انجام شده است.

در همین حال حامد کرزی نیز روز گذشته با مسئولان حزب جمعیت اسلامی افغانستان دیدار کرد و سران جمعیت از دولت به دلیل تلاش برای پیگیری پرونده ترور ربانی تشکر کردند.
سران جمعیت اسلامی ابراز امیدواری کردند که برای شناسایی و دستگیری عاملان این حادثه گام‌های جدی‌تری برداشته شود.