-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ آذر ۲۳, چهارشنبه

قطعات کشف جاسوسی مجهز ایران در افغانستان

گزارش های شاهدان عینی اطلاعاتی مشعر اند که بخش اعظم اعضای «ستاد افغانستان» ازتهران به افغانستان منتقل شده است.

این درحالی است که سفیرایران به روز یکشنبه درکابل دکترفداحسین مالکی با صراحت به خبرنگاران اعتراف کرد که شبکه های آن کشور «حرکات نیروهای بین المللی درمنطقه را زیرنظر دارند.»
وی گفت فعالیت نیروهای جهانی ازنظر ایران «مشکوک» است. مالکی افزود:
باید متوجه این بود که حضور امریکایی‌ها در منطقه برای چیز دیگری بود. نباید با احساسات مردم منطقه بازی کنند. مردم منطقه ملت‌های شجاعی هستند...نباید با احساسات کشورهای منطقه بازی بشود و معادلات امنیتی منطقه بهم ریزد.
 اقای مالکی همچنین تاکید کرد: «ما از همان ابتدا نسبت به حضور امریکایی‌ها و غربی‌ها در منطقه مشکوک بودیم، حالا هم مشکوک هستیم. تمام تحرکات شان را رصد می‌کنیم.»
یافته های اطلاعاتی ازداخل افغانستان نشان می دهند که مراکزمجهزوحساسی از سوی ایران درداخل سفارت درکابل، کنسولگری های هرات ومزارشریف عیار شده اند. تجهیزات دیده بانی درگاوصندوق های محفوظ وغیرقابل بازرسی به وسیلۀ شبکه های متحرک آن کشور که تحت نام «دپلومات ها» به افغانستان رفت وآمد دارند، انتقال داده شده اند.
به عنوان نمونه، یک شاخۀ دیده بانی اطلاعاتی ایران در«بازارمسگران» هرات درهیأت تأسیسات شخصی افغانی فعال است وگرد آوری اطلاعات عمومی ازهمین نقطه صورت می گیرد وبه ستاد افغانستان درتهران منتقل می شود.
همچنان ایران به دلیل محاصرۀ بین المللی شدیداً درتنگنا قرارگرفته وتنها مسیرباز برای تغذیۀ اطلاعاتی آن ها، مسیر افغانستان است واکثرکارکنان «ستاد افغانستان» به سفارت ایران درکابل منتقل شده اند.
بعد ازانتقال لاشۀ هواپیمای راه گم شدۀ امریکا از ولایت نیمروز به قرارگاه سپاه درآنسوی مرز، ورود شبکه های غیرقانونی ایرانی به افغانستان توسعه داده شده است. هواپیمای بی سرنشین درمناطقی ازنیمروز که تحت تسلط حکومت قرارندارد، به زمین نشسته بود و شبکه های سپاه موفق شدند به یاری چند تن ازمخالفان مسلح حکومت افغانستان، با پرداخت پول، آن را به عنوان جنگ افزار غنیمتی به ایران انتقال دهند.
هنوز معلوم نیست که دست آورد های امنیت ملی افغانستان درین باره چیست؟
میر احمد جوینده تحلیلگر مسایل سیاسی درمصاحبه با روزنامۀ «هشت صبح» اظهار داشت که ایران می‌خواهد تا به بهانهۀ این هواپیما، فشارهایی را بر افغانستان وارد ‌کند در حالی که افغانستان هیچ نظارتی بر این هواپیماها ندارد. وی افزود: «ایرانی ها باید دعوای خودرا با امریکایی ها بکنند نه با افغانستان. ما نه قوت‌های هوایی داریم نه طیاره کشف داریم.»
سفیر ایران همچنین تاکید کرد که نیروهای امریکایی در افغانستان حاضر نیستند که ارتش افغانستان را با امکانات نظامی مجهزتری تجهیز کنند. به گفتۀ او، در صورتی‌که نیروهای امنیتی افغانستان از سوی نیروهای بین‌المللی تجهیز می‌شدند، خشونت‌ها در کشور به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یافت.
اما آقای جوینده می‌گویند که کشورهای همسایه هموار در افغانستان همواره به این کشور مداخله کرده‌اند. او می‌‌گوید که لشکر جنگوی پاکستان در روز عاشورا ده‌ها افغان را کشت و همچنین گزارش‌هایی نشر شده که ایرانی‌ها طالبان را آموزش می‌دهند و تجهیز می‌کنند، از سوی دیگر اعضای خانواده بن لادن در ایران زندگی می‌کرد؛ اما در افغانستان هیچگاه کسی صدای خودرا بلند نکرد.
جوینده می‌گوید: «با وجود مداخله‌های آشکار ایران و پاکستان هیچ‌کس پیدا نشد تا جواب آشکاری به این ها بدهد در حالی که این دو کشور همواره در پی بهانه هستند.»