-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۷, چهارشنبه

عفو بين‌الملل: ساکنان “کمپ اشرف ”در عراق در خطر اند


شبکه کوکتيل - بين العربي

بين 400 تا  800 تن از ايرانياني که در کمپي در عراق زندگي مي‌کنند، تا آخر اين ماه قرار است به يک محل جديد منتقل گردند. امنيت جان آنها مي‌تواند به هنگام جابه‌جاييشان در معرض خطر قرار گيرد. عفو بين‌الملل به مقامات عراق فراخوان مي‌دهد که حفاظت آنها را تضمين نمايند.

کمپ عراق جديد که قبلاً به کمپ اشرف معروف بود، در 60 کيلومتري شمال بغداد قرار دارد که محل سکونت حدود 3500تن از پناهجويان ايراني مي‌باشد که 25سال است در عراق زندگي مي‌کنند. آنها به گروه اپوزيسي ون ايراني، سازمان مجاهدين خلق ايران مرتبط مي‌باشند. نيروهاي امنيتي عراق چندين بار به اين کمپ يورش برده‌اند. آخرين آنها در آوريل 2011 صورت گرفت که منجر به کشته شدن دهها تن و زخمي شدن افراد ديگر گرديد.

در پانزدهم دسامبر، مقامات عراقي علناً طرحشان براي بستن کمپ تا موعد 31دسامبر امسال را اعلام نمودند. نخست‌وزير عراق، نوري المالکي طي مصاحبه‌يي که با خبرگزاري فرانسه ”آ اف پ ”انجام داد، اظهار داشت که تصميم مبني بر بستن کمپ ”غيرقابل برگشت ”مي‌باشد. در بيست‌و يکم دسامبر، نوري المالکي اعلام نمود که وي با تمديد موعد بستن کمپ تا آوريل 2012 موافقت کرده است اما مي‌خواهد که ساکنان کمپ تا آن زمان، عراق را ترک کنند. به هرحال، تا پايان سال، بين 400 تا 800تن از ساکنان مي‌توانند موقتاً به يک کمپ ديگر معروف به ”کمپ ليبرتي ”منتقل گردند. در عين‌حال، ساکنان کمپ اشرف موافقت نمودند که 400تن از آنان مي‌توانند به کمپ ليبرتي در صورتي‌که تضمينهاي مشخصي در ازاي حفاظت آنها داده شوند، منتقل شوند. نمايندگان ”پي.ام.او.آي ”اعلام نمودند که آنها آمادهاند تا هر چه زودتر در اين خصوص و هم‌چنين يافتن راه‌حلي مسالمتآميز براي مابقي ساکنان با دولت عراق مذاکره نمايند.

دفتر کميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل (کميته عالي امور پناهندگان سازمان ملل متحد) قبلاً طي اطلاعيه‌يي اعلام کرده بود که اين ارگان تقاضاي پناهندگي بسيار زيادي از سوي ساکنان اشرف دريافت کرده است و مشغول انجام پروسه? ارزيابي و تعيين‌تکليف اين درخواستها به‌صورت انفرادي مي‌باشد. اين پروسه هنوز هم شروع نشده است.