-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۲, دوشنبه

امریکا به طالبان: منتظرتصرف شهرها وگرفتن قدرت نباشید


رادیو آزادی- نشریۀ دیلی بیست گزارش داده است که ایالات متحدۀ امریکا مذاکرات سری را با نماینده های طالبان در قطر انجام داده است.

نشریۀ دیلی بیست می نویسد، هیات طالبان در مذاکرات با ایالات متحده امریکا در قطر را، طیب آغا مردی که بیشتر از سی سال عمر دارد، رهبری می کند.

او که به زبان انگلیسی خوب حرف می زند، زمانی رییس دفتر ملا عمر بود و گفته می شود با رهبر طالبان در تماس است.

در این مذاکرات فرد دومی که از طالبان نماینده گی می کند، غالباً ملا عبد العزیز است، فردی که در زمان طالبان سکرتر اول سفارت افغانستان در امارات متحدۀ عرب بود و اکنون در قطر تجارت می کند.

مقام های بلند رتبۀ طالبان و حکومت افغانستان، به دیلی بیست گفته اند، طالبان در این مذاکرات هدف عمده دارند و این هدف آنان رهایی افراد مهم طالبان از زندان های گوانتانامو و بگرام است.

یک مقام افغان که به خاطر حساسیت موضوع نخواسته نامش افشا شود به دیلی بیست گفته است، طالبان اکنون تنها می خواهند در بارۀ رهایی زندانیان گفتگو کنند.

به نوشتۀ دیلی بیست، در میان کسانی که طالبان خواستار رهایی آن ها اند، غالباً ملا نور الله نوری والی پیشین طالبان در یکی از ولایت های شمال و ملا خیر الله خیر خواه وزیر داخله رژیم طالبان شامل اند.

آن ها هر دو در گوانتانامو زندانی اند.

یک مقام طالبان به دیلی بیست گفته است، امریکایی ها در این مذاکرات خیلی جدی و خود خواهانه برخورد کردند.

نمایندۀ واشنگتن در این مذاکرات به طالبان هشدار داده گفته است، آن ها نباید این انتظار را داشته باشند که با خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، طالبان کابل و دیگر شهر ها را تصرف کرده و به قدرت خواهند رسید.
به گزارش دیلی بیست وی گفته است، تا زمانی که صلح از طریق مذاکرات تامین نشود، نیروهای امریکایی به طور کامل از افغانستان بیرون نخواهند شد.

به گفتۀ این مقام امریکایی، واشنگتن نیروی نظامی کافی را در افغانستان نگه خواهد داشت تا طالبان به هیچ وجه نتوانند به قدرت برسند.

همچنان نمایند امریکا در این مذاکرات گفته است، واشنگتن به گونۀ ابراز حسن نیت در بارۀ اتش بس در بعضی نقاط، غور خواهد کرد تا از این طریق گامی به سوی ختم خشونت ها گذاشته شود.

او همچنان از طالبان خواسته است تا روابط خود با القاعده را قطع کنند و  برای حکومت منتخب افغانستان مشکل آفرین نباشند.

از سوی دیگر یک سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا ایملی هورن، برگزاری این مذاکرات را تایید نکرده اما گفته است به طور کل بالای سیاست قبلی حکومت امریکا در این مورد تاکید می کند.

به گفتۀ وی ایالات متحده امریکا پروسۀ صلح به رهبری حکومت افغانستان، منزوی کردن شبکۀ القاعده و جلوگیری از برگشت این گروه تروریستی به افغانستان را جز مهم ستراتیژی خود می پندارد.

همچنان ریچارد باریت یک مسوول گروه بررسی مسایل مربوط به طالبان و القاعده در سازمان ملل متحد به دیلی بیست گفته است، ابراز علاقه مندی همه جناح ها به مذاکرات یک گام مهم به سوی پیشرفت است.