-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۱۲, دوشنبه

سهم یکسان نظامیان خارجی و طالبان در کشتار خبرنگاران افغان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، "ضیا بومیا" امروز در یک نشست خبری در کابل، اظهار داشت: در یک سال گذشته میلادی در افغانستان، نظامیان خارجی و گروه طالبان در کشتن خبرنگاران سهم مساوی داشته‌اند.

وی ادامه داد: به طوری که در سال 2011 میلادی، 3 خبرنگار که 2 نفر آن‎ها افغان و یک نفر دیگر خارجی بود، توسط این 2 گروه کشته شدند.

رئیس انجمن خبرنگاران جنوب آسیا با بیان این که یک خبرنگار افغان در نتیجه شلیک گلوله از هواپیمای متعلق به نظامیان خارجی و یک نفر دیگر بر اثر پرتاب موشک از سوی طالبان در شهر کابل، کشته شدند، گفت: همچنین یک خبرنگار خارجی در نتیجه برخورد با یک مین کنار جاده‌ای در ولایت "هلمند" کشته شد.

بومیا تصریح کرد: در نتیجه تحقیقاتی که این نهاد از وضعیت رسانه‎ها در هشت کشور جنوب آسیا در سال 2011 میلادی انجام داد، 106 خبرنگار در حوادث نظامی و در هنگام پوشش خبرها کشته شده‎اند.

وی در ادامه افزود: بیش‎تر آمار خشونت علیه خبرنگاران را کشور "مکزیک" و پس از آن "پاکستان" با کشته شدن 11 خبرنگار را از آن خود کرده که در این میان افغانستان و هند در رده سوم قرار گرفته‎اند.

مرکز رسانه‎های دولت افغانستان نیز در نشستی از خشونت نظامیان خارجی علیه غیرنظامیان به شدت انتقاد کرد که پس از این انتقاد، سفارت آمریکا در کابل کمک‎های خود را به این نهاد قطع کرد.