-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۲۷, سه‌شنبه

پیام صلح طالبان، این بار درلنگی مذاکره کننده مخفی نیست

اتاق خبروتحلیل: طالبان درمذاکره با امریکا، پیام صلح را درلنگی نمی توانند پنهان کنند؛ اما درمواجهه با رقیبان درکابل، با لولۀ تفنگ صحبت کرده اند. درین روزها، تعارف لفظی روزنامه های غربی برای طالبان، پیام آور یک رشته اتفاقات می تواند باشد.


روزنامه وال ستریت ژورنال در مورد تلاش های صلح در افغانستان مقاله ای را با عنوان " شرط های طالبان برای صلح" نشر کرده است.

روزنامه می نویسد: بار گذشته یک تن می خواست با طالبان گفتگو کند و این گروه پیامی را توسط یک مرد به رییس شورای عالی صلح افغانستان فرستاده بود.

پیام در لنگی این مرد جابجا شده بود و رییس شورای عالی صلح زمانیکه می خواست پیام را دریافت کند، انفجاری صورت گرفت.

رییس این شورا در انفجار کشته شد و آشکار گردید که طالبان در مورد صلح چی فکر می کنند.

این حادثه در ماه سپتمبر پارسال رخ داد اما ظاهراً به نظر می رسد که پیام طالبان خیلی ها هم واضح نبود.

به نوشته روزنامه، دیپلومات های آلمانی و امریکایی از همان وقت دیدار های پنهانی را با نماینده های طالبان آغاز کرده و از آنها خواسته اند تا دفتر سیاسی را در قطر باز کنند و به این ترتیب، گفتگو ها را برای پایان جنگ آغاز نمایند.

وال ستریت ژورنال می نویسد: طالبان این را درک کرده اند که اداره بارک اوباما می خواهد تا جنگ افغانستان پایان یابد و با توجه به این، طالبان می خواهند تا شرایط خود را بالای جانب مقابل بقولانند.

به نوشته روزنامه، گشایش نماینده گی طالبان در قطر آنها را به صورت سیاسی دوباره فعال می سازد.

طالبان برای رهایی زندانیان خود از گوانتانامو پیشنهاد داده اند که به گفته روزنامه برای تلاش های امریکا جهت بستن این زندان کمک می کند.

وال ستریت ژورنال می نویسد: بعضی باور های در باره این گفتگو ها وجود دارد که طالبان ضعیف در میدان های جنگ، شاید برای ساختار سیاسی متعهد شوند.

روزنامه در اخیر مقاله نوشته است: ایالات متحده از حکومت افغانستان می خواهد تا در روند گفتگو ها با امریکا یکجا باشد.

گفتگو میان امریکا و طالبان، پیامی می دهد که در باره آینده افغانستان، پرسش بزرگ را به میان می آورد که در غیاب این کشور هم فیصله های صورت می گیرد.

نویسنده مقاله گفته که این همه نظریه طالبان را بیشتر معتبر ساخته که می گویند: حکومت افغانستان دست نشانده غرب است.