-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ بهمن ۷, جمعه

آمریکا قصد دارد طالبان را در حالت خوف و رجا نگه دارد

"وحید مژده" در گفت‎و‎گو با خبرنگار فارس در کابل، اظهار داشت: رئیس جمهور آمریکا از یک سو نمی‎خواهد مذاکرات صلح با طالبان به بن بست برسد و از سوی دیگر قصد ندارد این مذاکرات به زودی نتیجه مثبت به همراه داشته باشد.

وی با بیان این که آمریکا به دنبال کندی روند مذاکرات صلح با طالبان است، گفت: وضعیت کنونی مذاکرات هیچ نتیجه‎ای به همراه نخواهد داشت و پیش بینی می‌شود، این روند تا ماه نوامبر که زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است، ادامه پیدا کند.

اظهارات اخیر اوباما در مورد طالبان بازی انتخاباتی آمریکاست
این کارشناس سیاسی افغان تصریح کرد: اظهارات اخیر اوباما هیچ تغییری در سیاست آمریکا در قبال طالبان نشان نمی‌دهد، بلکه نوعی بازی است که اوباما در مقابل افکار عمومی آمریکا در پیش گرفته است. 
 
مژده با اشاره به این که اوباما با این سخنان در تلاش است تا طالبان را تحت فشار قرار دهد و در عین حال چراغ سبزی مبنی بر این که مذاکرات صلح روند عادی خود را سپری می‌کند به آنها نشان دهد، گفت: آمریکا در حقیقت یک بازی سیاسی را با طالبان آغاز کرده است که از یک سو به شهروندان آمریکایی اطمینان دهد که طالبان تهدیدی برای آنان نیست و حادثه 11 سپتامبر تکرار نخواهد شد و از سویی دیگر طالبان را راضی کند.

وی اظهار داشت: هنوز موضوع حادثه 11 سپتامبر در آمریکا حساسیت برانگیز است و اوباما قصد ندارد که در انتخابات آینده توسط رقبایش از این موضع تحت فشار قرار گیرد. 
 
موافقت طالبان با گشایش دفتر در قطر به معنی قطع ارتباط این گروه با القاعده است 
مژده گفت: آمریکا در این اواخر اظهارات و شرایطی مانند پذیرش قانون اساسی افغانستان و قطع رابطه با القاعده را مطرح کرده بود که این مسائل سبب می‌شد تا روند مذاکرات به چالش کشانده شود. 

وی افزود: موافقت طالبان با ایجاد نمایندگی سیاسی در قطر نشان دهنده توافق این گروه برای قطع ارتباط با شبکه القاعده است، زیرا افتتاح این دفتر خلاف خواسته شبکه القاعده است.

این کارشناس سیاسی افغان ادامه داد: نمایندگان طالبان در قطر در یک منطقه نظامی و یا مکانی شبه نظامی که تحت کنترل آمریکا است، انتقال داده شده‌اند تا کسی به آنان دسترسی نداشته باشد.

وی اظهار داشت: نمایند ویژه اوباما در امور افغانستان و پاکستان باید حیثیت حقوقی این دفتر را روشن کند، زیرا مقامات قطری به طالبان اطیمنان داده‌اند که اگر مذاکره با آمریکا به نتیجه‌ای نرسد، این افراد مصون خواهند بود. 
 
دفتر طالبان در منطقه‌ای تحت کنترل نظامیان آمریکایی قرار دارد  
مژده ادامه داد: بر اساس ارتباطی که با آگاهان امور در قطر دارم، تاکنون هیچ کس نمایندگان طالبان را در دوحه ندیده و حتی خبرنگاران نیز نمی‌دانند که دفتر طالبان در کدام منطقه از قطر واقع است.

وی تأکید کرد: دفتر طالبان در قطر، در منطقه‌‌ای تحت کنترل آمریکایی‌ها قرار دارد.

وی با بیان این که دولت قطر در گفت‌وگوهای صلح با طالبان تنها نقش فنی و امنیتی دارد و ایجاد نمایندگی سیاسی برای طالبان به عنوان یک گروه مخالف مسلح در تضاد با سفارت افغانستان در قطر است، اظهار داشت: از آن جا که از یک سال پیش مذاکراتی در قطر صورت گرفت و دولت افغانستان در جریان آن نبوده است، دولت دوحه قصد دارد از ایجاد تنش میان 2 کشور جلوگیری کند.

مژده در مورد خروج 23 هزار نظامی آمریکایی که اوباما در سخنرانی خود به آن اشاره کرد، گفت: خواست طالبان خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان است، در حالی که اوباما تنها به خروج 23 هزار نیرو اشاره کرده و در مورد سرنوشت سایر نظامیان خارجی هیچ صحبتی نکرد.

وی معتقد است: تأکید آمریکا بر امضای پیمان استراتژیک با افغانستان و ادامه عملیات‌های شبانه از یک سو و اعلام این که طالبان دیگر تهدیدی برای این کشور نیست از سویی دیگر، نشان دهنده سیاست دوگانه آمریکا در قبال افغانستان است.

مژده افزود: آمریکا تلاش می‌کند تا طالبان بپذیرد که این کشور افغانستان را ترک نمی‌کند و تعدادی از نظامیان آمریکایی پس از سال 2014 و به نتیجه رسیدن مذاکرات با این گروه در افغانستان باقی خواهند ماند.

وی گفت: آمریکا امیدوار است که از طریق مذاکره با طالبان به این هدف خود دست یابد. 

اوباما، در سخنان خود در کنگره آمریکا اظهار داشت: پس از کشته شدن "بن ‎لادن" رهبر شبکه القاعده، طالبان دیگر تهدیدی برای آمریکا نیستند و آمریکا به دنبال پایان دادن به جنگ در افغانستان است. 

وی همچنین خطاب به اعضای کنگره گفت: تاکنون 10 هزار نظامی این کشور از افغانستان خارج شده است و قرار است تا یک سال دیگر 23 هزار نظامی دیگر نیز از افغانستان خارج شوند.