-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۰ دی ۲۴, شنبه

آیا راه نجات ازوضع کنونی، اصلاحات است یا تغییرات؟ /غفورلیوال می گوید: صلاحیت مذاکره با دولت است

احمد ضیا مسعود رئیس جبهه ملی دربازگشت به کابل گفت: اکنون زمینه نظام فدرالی در افغانستان فراهم نیست و باید نظام پارلمانی در این کشور ایجاد شود.
وی افزود: والی‏ها از طرف مردم برگزیده شوند و قدرت آن را داشته باشند که پروژه‏های اقتصادی را در منطقه‏های خود اجرا کنند.
رئیس جبهه ملی افغانستان دستاوردهای 10 ساله گذشته مردم افغانستان و جامعه جهانی در این کشور را با اهمیت خواند و ادامه داد: یکی از اهداف عمده شرکت در نشست برلین حفظ این دستاوردها بود.


 
"محمد محقق"، یکی دیگر از رهبران این جبهه با تردید در مورد آمادگی جدی طالبان برای مذاکره اظهار داشت: اگر طالبان ومخالفان مسلح دولت افغانستان حاضر به مذاکره شوند، این جبهه نیز خواهان مذاکره با آنان است.

وی تصریح کرد: جبهه ملی افغانستان بخش بزرگی از مردم افغانستان را تشکیل می‏دهد و نباید این بخش بزرگ در گفت‌وگوی صلح نادیده گرفته شوند.

مسعود هم در ادامه افزود: سران جبهه ملی افغانستان در گذشته و در زمان مقاومت سرسختانه در برابر طالبان جنگیدند و تا زمانی که این طرف قدرتمند وارد روند گفت‎وگوی صلح و مذاکره با طالبان نشوند، این روند ناکام خواهد داشت.
 
رئیس جبهه ملی افغانستان ادامه داد: تا زمانی ‏که اصلاحات اساسی در ساختار نظام موجود افغانستان صورت نگیرد، نجات از بحران کنونی در این کشور امری محال است.

وی گفت: در این مورد، پیشنهاداتی مشخص به اعضای هیئت کنگره آمریکا و اعضای پارلمان آلمان ارائه کرده‌ایم.
محقق در واکنش به اظهارات تند دولت افغانستان در نفی نشست برلین، گفت: هر زمانی‏که صدایی برای بهبود وضع زندگی مردم افغانستان به گوش می‌رسد، دولت این کشور هراسان و دستپاچه می‏شود.

عضو پارلمان افغانستان، اظهار داشت: این جبهه حق دارد نگران آینده مردم خود باشد، این مردم در برابر طالبان مقاومت کردند و باید در روند صلح جاری مشارکت داده شوند.

محقق تأکید کرد: باید گفتمان ملی در افغانستان برای تعدیل در مفاد قانون اساسی راه اندازی شود و نظام این کشور به پارلمانی تغییر کند.
وی تصریح کرد: توقع این جبهه از دولت افغانستان این است‏ که قاعده بازی را خراب نکند و به صورت متعادل پیش رود، کسی در این بازی برنده خواهد بود که مردم افغانستان به او لبیک گوید.
 
"احمد ضیا مسعود معاون پیشین حامد کرزی" ، "محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان" و "عبدالر شید دوستم"،  رهبر پیشین جنبش ملی اسلامی افغانستان، اخیرا در نشستی در شهر برلین آلمان با شماری از اعضای کنگره آمریکا و نمایندگانی از پارلمان آلمان در باره تشکیل نظام پارلمانی و مذاکرات صلح با طالبان گفت‏وگو کردند.

"غفور لیوال" از کارشناسان سیاسی افغان در مورد نشست برلین، گفت: قانون اساسی افغانستان تنها دولت این کشور را طرف اصلی هر نوع مذاکره سیاسی می‌داند.
 
به گفته وی، شرکت کنندگان نشست برلین تقاضای انتخابی شدن والیان و سایر مقام‏های محلی را طرح کرده‌اند که این مسئله خود اساس نظام فدرالی را تشکیل می‏دهد.